Nový návrh by měla projednat vláda, zatím však není přesně určen termín, kdy se bude na svém zasedání touto problematikou zabývat. Naposledy se vláda sociálnímu bydlení věnovala na začátku prosince loňského roku. Tehdy premiér Mirek Topolánek tvrdil, že se vláda k sociálnímu bydlení vrátí velice brzy. Dosud o tom ale nejednala.

Ministři v prosinci neschválili návrh ministerstva financí, aby byla do nižší sazby DPH zařazena výstavba všech bytů a bytových domů. Vyžádali si však v této souvislosti vyjádření ministerstva pro místní rozvoj a ministerstva zahraničních věcí.

Definici sociálního bydlení schválila již loni v únoru vláda sociální demokracie. Nižší pětiprocentní sazba DPH se podle tehdejšího návrhu vztahovala pouze na byty do 90 metrů čtverečních a domy do 150 metrů čtverečních.

Evropská výjimka v kompetenci ČR

Pojem sociální bydlení si Česko podle evropských nařízení může definovat v podstatě samo. Evropský komisař Lászlo Kovács loni v lednu uvedl, že definice sociálního bydlení je výhradně záležitostí národní vlády, rozhodnutí není potřeba nijak notifikovat a Evropská komise do ní nemůže nijak zasahovat.

"Původní návrh MF na zachování snížené pětiprocentní sazby daně z přidané hodnoty u veškerého nového bydlení neměl v Evropské unii obdoby. Nebylo jasné, zda by s ním ČR u Evropské unie uspěla. Původní záměr, tak jak ho navrhl ministr financí, byl sice pro Českou republiku výhodný a zjevně by ho podpořila většina občanů, nicméně uvažujeme i v intencích pravidel EU. Tedy toho, co je obvyklé, nikoli toho, co je možné," prohlásil v prosinci Topolánek.

Sníženou sazbu na sociální bydlení využívá v EU Francie, Belgie, Řecko, Španělsko, Itálie a Lucembursko. Nulovou sazbu DPH u výstavby nových bytů a domů má například Velká Británie.

Do konce roku 2007 je v tuzemsku možné plošně uplatňovat sníženou sazbu DPH pro bytovou výstavbu na základě výjimky, která byla Česku udělena v přístupové smlouvě. Z evropské směrnice ale vyplývá, že je v souvislosti se sociální politikou státu možné uplatňovat sníženou DPH u výstavby a přestavby budov i po tomto datu.