"Celkově se zvýšil přebytek našeho obchodu jak s Německem, tak se všemi zeměmi EU," řekl ČTK generální ředitel vládní agentury Czechtrade Martin Tlapa.

"To bych považoval za velmi příznivý signál, který svědčí o tom, že české firmy jsou schopny obstát v rostoucí konkurenci," zdůraznil s tím, že rostl export výrobků s vyšší přidanou hodnotou.

"Přesto bych upozornil na určitá rizika, která spočívají v tom, že export je hodně tažen velkými firmami a společnostmi se zahraniční účastí," domnívá se. Není tedy jasné, jak na jednotném unijním trhu, kam české firmy vstoupí v květnu příštího roku, obstojí malé a střední firmy.

Tahounem byla auta

Český export do unie táhla silniční vozidla se 68 miliardami korun, což bylo o dvě miliardy více než ve srovnatelném období loni. Dále se řadily elektrická zařízení a spotřebiče (44 miliard Kč), počítače a kancelářské stroje (30 miliard Kč) a stroje všeobecně užívané v průmyslu (28 miliard Kč). V importu dominovaly rovněž silniční vozidla (44 miliard Kč), elektrická zařízení (40 miliard) a všeobecné stroje (27 miliard).