Od července tak budou dráhy poskytovat skupinovou slevu už dvojici cestujících. Plné jízdné bude platit jen jeden člověk ze skupiny od dvou do 15 osob. Ostatní zaplatí polovinu jakéhokoli jízdného. Například při jednosměrné cestě tří dospělých osob z Olomouce do Prahy dnes skupina zaplatí 882 korun. Od 1. července tříčlenná skupina za tuto trasu zaplatí 364 korun.

Zrušena bude kilometrická banka s omezeným použitím na všední dny. Nadále tedy budou platit všechny sešitky kilometrické banky po celý týden bez omezení. Doklad také zlevní z dosavadních 1350 na 1200 korun. Kilometr jízdy tak vyjde na 60 haléřů.

Změní se jízdné ve vlaku SuperCity Praha-Ostrava. Nově cestující zaplatí zákaznické jízdné v 1. třídě a dvousetkorunový servisní poplatek. V ceně zůstanou zahrnuty všechny nadstandardní služby. Zatímco dnes zaplatí cestující za jízdu 800 korun, po změně od 1. července ho cesta vyjde na 590 korun.

Dráhy zruší také málo využívané oblastní jízdenky. Na hodnotu levnější oblastní jízdenky pro Moravu a Slezsko sníží ČD cenu jízdenky platné v celé síti. Zákaznická karta Z bude stát 100 namísto dosavadních 200 korun.

I po úpravě cen se však jízda vlakem v porovnání s autem či autobusem vyplatí spíše na delší vzdálenosti. Například z Prahy do Ostravy je jízdenka na vlak pro držitele zákaznické karty Z stejně drahá jako autobusem a stojí 260 korun. S kilometrickou bankou vyjde na 215 Kč. Cesta autem vyjde zhruba na 700 korun. Skupina čtyř osob ve vlaku však zaplatí o 50 Kč méně než při jízdě autem. Naopak z Prahy do Berouna vychází pro stejný počet lidí doprava autem zhruba na 50 korun, což je polovina ve srovnání se skupinovou jízdenkou ve vlaku.