Cena ropy reagovala na zprávu z Nigérie vzestupem o jeden dolar a severomořský druh Brent se dostal na 62,70 dolaru za barel.

Rozhodnutí OPEC navazuje na říjnovou dohodu o snížení těžby a dodávek o 1,2 miliónu barelů na 26,3 miliónu barelů za den. OPEC se v říjnu dohodla na prvním omezení těžby od roku 2004, aby zastavila prudký pokles cen z letních rekordních hodnot. Cena v červenci vystoupila nad 78 dolarů za barel, nyní se však pohybuje kolem 60 dolarů. Organizace tvrdí, že cenový pokles byl příliš rychlý, a proto je nutné ceny stabilizovat.

Rozhodnutí je kompromisem mezi stanovisky dvou táborů v OPEC. Írán a Venezuela nutně potřebují co nejvíce peněz a zároveň nemají žádné volné těžební kapacity, chtěly tedy snížit dodávky již od ledna. Druhý tábor v čele se Saúdskou Arábií nabádal k umírněnosti, poukazoval na stabilizaci trhu a snažil se vyjít vstříc výzvám průmyslových zemí na odklad redukce až po citlivém zimním období. Slavil úspěch. Původně se předpokládalo, že ropný kartel omezí produkci již od ledna o 500 000 barelů denně.

OPEC, která se na světové těžbě ropy podílí asi třetinou, se obává vysokých zásob ropy a produktů v průmyslovém světě. To by se mohlo projevit v poptávkově slabých jarních měsících, kdy by mohl hrozit další prudký pokles cen. Zásoby jsou sice v USA nejvyšší od roku 1998, zároveň však v posledních týdnech výrazně klesaly.