Lombardní sazba klesla na 3,25 procenta a diskontní sazba na 1,25 procenta. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od čtvrtka.

"Je to překvapení, nicméně z ekonomického pohledu je to naprosto správný krok," reagoval analytik Raiffeisenbank Ivo Nejdl. Podle něj bylo pravděpodobnější snížení sazeb až v červenci při projednání nové prognózy, což naznačovaly i předchozí signály z ČNB. "Komunikace není úplně perfektní," dodal.

Úročení hypotečních úvěrů ale už zřejmě příliš neklesne. Například člen představenstva Českomoravské hypoteční banky Jan Sadil totiž tvrdí, že prostor pro pokles sazeb je již vyčerpán. České sazby jsou nyní na stejné úrovni nebo dokonce i nižší než v některých zemích Evropské unie.

ČNB ekonomy zaskočila

Analytici vesměs očekávali, že k tomuto kroku přistoupí centrální bankéři až příští měsíc při projednávání nové makroekonomické prognózy. Většinou také úrokové sazby mění bankovní rada, která zasedá pravidelně poslední čtvrtek v měsíci.

Hlavním důvodem pro snížení úroků je nízká inflace. ČNB již minulý měsíc oznámila, že inflace zřejmě bude nižší, než předpokládá prognóza z konce dubna.

Evropská centrální banka úrokové sazby snížila na počátku června o půl procentního bodu. Takovou úroveň země Evropské měnové unie dosud nepoznaly. Klíčová refinanční sazba, která určuje všechny další úvěrové náklady v zemích eura, se snížila o půl procentního bodu na rekordní minimum dvou procent. ECB k tomuto kroku donutil prudce rostoucí kurs eura, klesající inflace a pokračující stagnace evropské ekonomiky.

Úrokové sazby ČNB jsou nyní o 0,25 procenta vyšší než v zemích EMU. Argumentem pro pokles sazeb ČNB je také pravděpodobný negativní dopad připravované reformy veřejných rozpočtů a prohlubující se pokles investiční aktivity v českém hospodářství.

Naopak proti snížení sazeb hovoří rychlý růst maloobchodních tržeb, růst mezd a spotřeby domácností a nízké schodky zahraničního obchodu.