Poslanci tím, že poslali Zákoník do druhého čtení, schválili návrh ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) projednat Zákoník do třiceti dnů. Nečas žádost o odklad zdůvodnil tím, že chce získat čas na poradu s právníky, jakým způsobem by bylo ještě možné zákon odložit. "Na 95 procent ale začne Zákoník platit od ledna," přiznal Nečas.

Podle Nečase obsahuje nová norma zhruba osm desítek chyb. Vláda podle něj navrhla roční odklad normy proto, aby bylo možné je odstranit. Bez potřebných oprav podle Nečase zavedení Zákoníku způsobí vážné problémy například ve zdravotnictví nebo dopravě. Veřejný rozpočet podle něj zatíží asi sedmi miliardami korun ročně.

Sociální demokraté dnes ODS vyčetli, že veřejnost zbytečně znejišťuje, když se na poslední chvíli snaží účinnost důležité normy odložit. Odklad podle nich přitom není reálný, protože jeho zastánci nemají ve Sněmovně většinu a parlament o něm nestihne do konce roku rozhodnout. Občanští demokraté naopak levici obvinili z toho, že prosadila velmi špatně připravenou normu a není ochotna vytvořit časový prostor pro opravu normy.