Koruna láme rekordy k dolaru již druhý týden v řadě. Naposledy dosáhla koruna maxima k dolaru ve čtvrtek, kdy se obchodovala za 21,05 Kč/USD.

Od minulého týdne tak koruna posílila zhruba o 80 haléřů k dolaru. Posilování koruny vůči dolaru pramení z pohybů na eurodolarovém trhu.

Koruna už dlouhodobě posiluje. Spotřebitelé to nejvíce mohou zpětně pocítit na cenách benzínu. Kurz se promítá do cen na benzínových stanicích. Silná koruna znamená snížení nákladů na cesty do USA.

Na české vývozce nemá vysoký kurz k dolaru takový vliv jako vysoký kurz eura, protože na dolarové trhy čeští exportéři vyvážejí jen málo.

Koruna nedávno překonala i rekord k euru. Na začátku listopadu se kurz dostal na 27,92 koruny za euro. [celá zpráva]

"Je to jen jeden z výkyvů. Tempo posilování koruny nemá nečekaný vývoj. Naopak, co je překvapivé, je vývoj na eurodolarovém trhu. Euro dosahuje maxim k dolaru. Naše ekonomika je ale navázaná hlavně na eurozónu. Podniky, které vyváží na dolarový trh, se s posilováním koruny k dolaru vyrovnají. Naše ekonomika je schopná zvládat posilování k dolaru mnohem lépe než posilování k euru," uvedla Šichtařová.