"Dochází tady k přeceňování problému, že koruna nebývale posiluje. Jsou to přehnané obavy. V realitě koruna posiluje malinko pomaleji než v průměru posilovala za poslední čtyři roky. Nominálně koruna posílí ročně o tři až čtyři procenta, " řekla Novinkám analytička společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

"Je to jen jeden z výkyvů. Tempo posilování koruny nemá nečekaný vývoj. Naopak co je překvapivé, je vývoj na eurodolarovém trhu. Euro dosahuje maxim k dolaru. Naše ekonomika je ale navázaná hlavně na eurozónu. Podniky, které vyváží na dolarový trh, se s posilováním koruny k dolaru vyrovnají. Naše ekonomika je schopná zvládat posilování k dolaru mnohem lépe než posilování k euru," uvedla Šichtařová.

Koruna dosáhla k dolaru rekordu také v pátek, kdy se obchodovala za 21,38 USD/Kč.

Proti euru se koruna v úterý obchoduje stejně jako v pondělí těsně nad hladinou 28,00 Kč/EUR.

Koruna nedávno překonala i rekord k euru. Na začátku listopadu se kurz dostal na 27,92 koruny za euro. [celá zpráva]

Koruna už dlouhodobě posiluje. Spotřebutelé to nejvíce mohou zpětně pocítit na cenách benzínu. Kurz se promítá do cen na benzínových stanicích. Silná koruna znamená snížení nákladů na cesty do USA.

Na české vývozce nemá vysoký kurz k dolaru takový vliv jako vysoký kurz eura, protože na dolarové trhy čeští exportéři vyvážejí jen málo.