"Některá opatření mohou být mnohonásobně nákladnější než jakákoliv pokuta," uvedl předseda ÚOOÚ Igor Němec.

"Úřad s námi konzultoval způsob uchovávání dat o klientech žádajících o náš spotřebitelský úvěr. My jsme veškerá navržená nápravná opatření akceptovali s tím, že je zavedeme nejpozději do konce letošního roku," reagoval mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

"V tomto případě se jednalo o to, že pracovníci banky telefonovali svým potenciálním zákazníkům a zjišťovali od nich některé informace," uvedl Němec. Personální údaje těchto lidí pak byly zařazovány do informační databáze v rámci bank. "To je nepřípustné v rámci zákona o ochraně osobních údajů," dodal Němec. Případ by měl být podle něj varování pro ostatní peněžní ústavy, pokud by chtěly koketovat s podobnou myšlenkou.

V podezření je i další firma

Němec také uvedl, že experti na ochranu soukromí odmítli praxi konsorcia Swift, která do USA poskytuje informace o bankovních operacích evropských peněžních ústavů. Přes tuto společnost se uskutečňuje podstatná část mezinárodních plateb a existuje podezření, že čísla jsou předávána i CIA.

"Protože společnost Swift, která od evropských bank údaje dostává legálně, sídlí v Belgii, věc by měli řešit tamní ochránci soukromí podle belgického práva," uvedl Němec. Jeho úřad jim postoupí případné stížnosti i od českých občanů.