CBW tvrdí, že o zformování nových řetězců už jedná několik Vietnamců, kteří chtějí prodávat zboží hlavně v menších městech. Bývalý předseda Asociace vietnamských podnikatelů Nguyen Duong řekl, že nové řetězce budou soutěžit se supermarkety i s běžnými obchody smíšeným zbožím.

Duong předpokládá, že nové řetězce v rukou Vietnamců začnou fungovat už v nejbližších letech. Záměrem je provozovat řetězce obchodů o rozloze 300 až 1000 metrů čtverečních. Obchody budou stát v malých městech od zhruba 5000 obyvatel. Bližší informace podle Duonga nelze poskytnout, protože Vietnamci zatím testují trh a hledají nejvhodnější lokality.

"K fungování a expanzi řetězce se nemohu vyjadřovat," řekl jeden z vietnamských podnikatelů, který má v České republice síť 12 obchodů. Chystá se ale otevřít další obchody, které budou fungovat pod jedním názvem a na trhu budou označeny jako řetězec. Podrobnosti nechce sdělovat ze strachu z konkurence českých i vietnamských maloobchodních prodejců.

Vietnamci kupují obchody Jednota v malých městech

Viceprezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Zdeněk Juračka řekl, že Vietnamci v menších městech kupují volné prostory k podnikání od českého řetězce obchodů Jednota, který má po celé zemi na 3600 obchodů.

Zatímco v Praze mnoho Vietnamců provozuje malé obchody smíšeným zbožím, v menších městech se věnují prodeji elektroniky, oděvů a bot. Dříve Vietnamci své zboží prodávali hlavně ve stáncích, dnes je už ale běžné že mají i kamenné obchody.

Juračka tvrdí, že Vietnamci teď obchodům smíšeného zboží nekonkurují a nabízejí především doplňkový sortiment. "Toto mírumilovné soužití se ale může už brzy změnit," varoval Juračka. Vietnamci se podle něj začínají profesionalizovat a zřejmě už nebudou jen stánkovými prodejci, řekl.

Nedávno odchod z ČR kvůli ztrátám oznámily dva maloobchodní řetězce - Delvita [celá zpráva] a Droxi [celá zpráva].