Tlustý schválenou změnu ocenil a uvedl, že zvolené sazby spotřební daně u cigaret kopírují minimální sazby stanovené EU. Podle některých odhadů by tak například krabička Peter mohla stát v příštím roce 55 korun místo původně plánovaných 60 korun.

Cigarety měly podle původního návrhu zdražit až o 15 korun. Například krabička cigaret Marlboro měla stát až osmdesát korun.

Podle vládního návrhu měla spotřební daň od 1. ledna 2007 vzrůst ze 48 na 62 eur na tisíc cigaret. To je více, než od Česka požaduje Evropská unie. Někteří poslanci proto doporučili, aby se zdražení rozložilo do dvou etap a nebylo tak skokové.

Česko musí spotřební daň na cigarety zvýšit, aby splnilo harmonogram dohodnutý s EU. Sazeb platných v EU mělo dosáhnout na konci roku 2007.

Při vstupu do EU bylo dohodnuto přechodné opatření, podle kterého je ČR povinna do konce roku 2006 dosáhnout minimální spotřební daň z cigaret 57 procent z ceny pro konečného spotřebitele a 60 eur (1680 Kč) na 1000 kusů, u tabáku ke kouření  - jemně řezaného - minimálně 32 euro na kg. U cigaret pak musí být dalším krokem stanovit k 1. lednu 2008 daň minimálně 64 eur (1790 Kč) na 1000 kusů.

Zdražení cigaret v roce 2006 a v lednu 2007
datum změny spotřební daně na cigarety zdražení krabičky s 20 ks
leden 2006 o šest korun
duben 2006 o šest korun
leden 2007 o 10 korun

Pokud by se ale někteří výrobci a dovozci předzásobili kolky na celý rok dopředu, stát by tak žádné peníze navíc ze zdražení cigaret nezískal. Poslanci ve středu odhlasovali, že prodejci a výrobci se budou moci předzásobit pouze v řádu několika týdnů.

Skutečný termín, od kdy budou ceny cigaret vyšší, je ale zatím ve hvězdách. Sněmovna sice odhlasovala účinnost předlohy od 1. března 2007, trh ale musí počítal s tím, že výrobci a prodejci se předzásobí. Například ještě nyní se prodávají cigarety za ceny, které již byly úpravou spotřební daně změněny od dubna letošního roku. Zatím naposled se spotřební daň zvyšovala letos v dubnu. [celá zpráva]

Neúspěšní byli ale ve středu poslanci ODS ve snaze snížit spotřební daně z benzínu o 1,30 koruny za litr. Snížení navrhovali také u motorové nafty, a to o 40 haléřů na litr.

Kromě zvýšení spotřební daně na tabákové výrobky Sněmovna také ve středu schválila odložení platnosti služebního zákona [celá zpráva] a zákona o nemocenském pojištění [celá zpráva]. Všechny tyto změny by měly vést k nižšímu schodku státního rozpočtu na příští rok.