"Rozhodnutí je pravomocné, neboť jediný účastník řízení, společnost ČEZ, se vzdal práva na odvolání," uvedla mluvčí Jihočeského kraje Maria Ptáčková.

Podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře se rozhodnutí na provozu elektrárny nijak neprojeví. "Budeme nyní ukončovat zkušební provoz pro oba bloky, ten byl stanoven do konce tohoto roku," řekl Novinkám Nebesář. Jaderná elektrárna začala fungovat v prosinci 2000.

Proti kolaudaci protestovala tři občanská sdružení, které ale ministerstvo pro místní rozvoj už dříve z procesu rozhodování vyloučilo. Zástupci těchto tří sdružení zvažují, zda podají správní žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu.

Z rozhodování byla vyloučena sdružení Jihočeské matky, Calla a V havarijní zóně Jaderné elektrárny Temelín. Například Jihočeské matky argumentovaly tím, že ČEZ, který elektrárnu provozuje, nedodal úplné podklady pro rozhodování. Nejasnosti prý byly hlavně v technické dokumentaci z doby, kdy se rozhodlo, že systém řízení dodá americká firma. Do poloviny 90. let se počítalo s čistě sovětským modelem jaderné elektrárny.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost povolil Temelínu přejít na plný režim v roce 2004. Povolení má platnost deset let od spuštění reakce. První blok má tedy nyní povolení do roku 2010, druhý do roku 2012.