V Ostravě začalo vítězné ANO koaličně vyjednávat v neděli ráno. K žádné dohodě zatím nedošlo. Ve hře jsou stále dvě varianty: buď se ANO spojí s ČSSD, nebo s hnutím Ostravak. V každém případě však budou muset ještě přizvat třetího partnera: buď ODS, nebo lidovce.

Zatímco lídr ostravského ANO Tomáš Macura odmítá spolupráci s komunisty, jeho šéf Andrej Babiš si nedokáže představit ani koalici s ČSSD. „Beru to jako doporučení centrály. Vyjádřil i námi preferovanou variantu povolebního uspořádání, která lépe umožní naplnit hlavní programové priority hnutí ANO, to znamená boj proti korupci a transparentní nakládání s veřejnými prostředky. Z hlediska strategie vyjednávání je však lépe mít dvě varianty než pouze jednu,“ shrnul Macura.

Ve Frýdku-Místku a Opavě to má ANO složité

Komplikovaně se bude tvořit koalice v Opavě a ve Frýdku-Místku. V Opavě se do zastupitelstva dostalo devět stran či uskupení. Hnutí ANO tam v neděli začalo vyjednávat s ČSSD a lidovci, kopíruje tedy vládní koalici. Dohromady by tak opavská koalice měla 20 mandátů, což by bylo jen o jeden více než opozice. „V jednání se sociální demokracií a lidovci budeme pokračovat zřejmě ve středu,“ sdělil lídr vítězné ANO Martin Víteček.

Také ve Frýdku-Místku zvítězilo uskupení ANO. Koaliční vyjednávání ale nemá zcela ve svých rukou. Pokud by se druhá ČSSD spojila s KSČM a KDU-ČSL, byl by vítěz voleb mimo hru. „To si uvědomujeme. V úterý začneme jednat se všemi stranami a budeme hledat to, co nás spojuje,“ naznačil Vrbata.

V Karviné se spojí ČSSD s komunisty

Tamní politici mohou jen tiše závidět kolegům z Karviné. Ačkoliv tam ČSSD ztratila dosavadní většinu, město povede i nadále. V koalici s komunisty. „Určitě se dohodneme. Nyní dopilováváme znění dohody. Tento týden jednání uzavřeme,“ řekl lídr Tomáš Hanzel.

Důvody pro spojení s komunisty jsou podle něj dva. „Hnutí ANO hned po volbách řeklo, že se sociální demokracií tančit nebude, takže to je jejich rozhodnutí. Druhým a hlavním důvodem je pro nás to, že hledáme programové průniky, a jak všichni víme, hnutí ANO žádný program nemá,“ pověděl Hanzel.

Podobná dohoda se rýsuje také v Havířově. Potřebných sedm hlasů pro nadpoloviční většinu najdou sociální demokraté rovněž u KSČM. „Je to nejpravděpodobnější, ale jednat musíme se všemi úspěšnými stranami,“ řekl primátor Havířova Zdeněk Osmanczyk, který by se rád dohodl na koaliční spolupráci ještě tento týden.

V Bruntále Sdružení STAN a NK odmítá hnutí Úsvit

V plném proudu jsou koaliční jednání v Bruntále, kde vyhrálo Sdružení STAN a NK, jehož lídrem byl dosavadní starosta Petr Rys. „Zatím jsme jednali se zástupci ČSSD a ANO, setkáme se i s dalšími dvěma subjekty. Jediným, s kým jednání odmítáme, je Úsvit přímé demokracie, který vedl velmi bulvární a konfrontační kampaň zaměřenou proti mé osobě,“ řekl Petr Rys.

Podobně je na tom i Nový Jičín. Vítězná ČSSD má zatím jasno pouze v tom, že nechce příští čtyři roky spolupracovat s ODS. „Důležité pro nás bude to, aby se společný program budoucí koalice co nejvíce podobal tomu sociálně demokratickému, protože to vítězství bylo jednoznačné,“ řekl lídr Jaroslav Dvořák.