„Panu Jakubu Michálkovi včera volala jak paní Krnáčová, tak pan Hudeček. Ale my jsme už před volbami řekli, že jednat budeme až dneska odpoledne poté, co se sejdou naši zastupitelé a řeknou si, jaká bude strategie. Je možné, že se s TOP 09ANO sejdeme už dneska,“ řekl v neděli Právu nově zvolený pražský zastupitel Pirátů, Mikuláš Ferjenčík.

K jednání vyzýval podle informací Práva dokonce i Andrej Babiš. Ten se však obrátil přímo na bývalého předsedu Pirátů Ivana Bartoše, který je však v současné době jen řadovým členem strany a nemá rozhodovací pravomoci.

Do koalice nechtějí

Nikdo z Pirátů nepředpokládá, že by strana v Praze vstoupila do koalice. Podporu koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice však Česká pirátská strana nevylučuje.

Předseda Pirátské strany Lukáš Černohorský

Předseda Pirátské strany Lukáš Černohorský

FOTO: Jan Handrejch, Právo

„Nemohu to vyloučit. Nechci předjímat jednání. Chceme jednat o tom, co strany chtějí prosadit. My máme své priority, a pokud by bylo reálné je prosadit, tak se můžeme bavit o tom, že nebudeme novou radu města dostávat pod tlak,“ uvedl pro Právo Ferjenčík s tím, že primárním cílem strany je, aby hlavní město začalo zveřejňovat smlouvy k veřejným zakázkám.

Jednání však nevyloučil ani s TOP 09. „Je to pro nás na stejné úrovni. My jsme řekli, že nechceme radu s KSČM nebo ČSSD. Je vidět, že to není reálný scénář, ale TOP 09 a ANO pro nás ekvivalentní partneři jsou. Nejsme z nich nadšení, ale jednat s nimi budeme,“ dodal Ferjenčík.