V českobudějovickém volebním okrsku číslo 1 stála jako první před volební místností už několik minut před druhou Sylva Abrahámová. „Jsem na začátku abecedy, a proto chci být ve volební místnosti první. Navíc náš volební okrsek má číslo jedna. Ještě se nestalo, abych u voleb nebyla. A koho jsem volila? Změnu, hlavně na tom nejhlavnějším místě na radnici,“ řekla Právu seniorka.

Video

Volby v obci Vejprnice na Plzeňsku

Zdroj: Jan Švábek, Právo

Po ní přicházeli do volební místnosti opět převážně důchodci. Těch se během první půlhodinky vystřídalo u volební urny přibližně kolem třech desítek. Většina z nich prozradila, že volila napříč politickým spektrem a vybírala si jednotlivé osobnosti.

ČTĚTE TAKÉ
Zeman: Účast v komunálních volbách tipuji 50 procent
Jsem rád, že to mám za sebou, oddychl si Babiš

Předseda komunistů Vojtěch Filip dorazil do volební místnosti v českobudějovické Základní škole Bezdrevská před 16 hodinou. Novinářům prozradil, že od voleb očekává udržení pozic v obcích. „Co se týká volební účasti, byl bych rád, kdyby byla  přes padesát procent, ale po evropských volbách jsem skeptický a očekávám účast kolem 40 procent. Jsem přesvědčen, že v obcích udržíme své pozice, nebo posílíme. V senátu je naším cílem posílit,“ uvedl Filip.

Vojtěch Filip (KSČM) volil jako vždy v základní škole v Českých Budějovicích.

Vojtěch Filip (KSČM) volil jako vždy v základní škole v Českých Budějovicích.

FOTO: Pavel Orholz, Právo

Zhruba patnáct lidí odvolilo hned po otevření volebních místností ve Vejprnicích u Plzně. Jedním z voličů byl i Jiří Pek, který v obci s téměř čtyřmi tisíci obyvateli kandiduje. S kandidátkou, na které je zcela osamocen, ale nemá proti dalším sedmi politickým seskupením šanci uspět. „Stále zde bojují dva politické bloky proti sobě. Místo toho, aby se u nás řešily věci pro obec, tak se tu řeší osobní spory,“ vysvětlil mladík.

První voliči čekali před volebními místnostmi v Brně čtvrt hodiny před začátkem voleb.

První voliči čekali před volebními místnostmi v Brně čtvrt hodiny před začátkem voleb.

FOTO: Petr Kozelka, Právo

„Přišel jsem brzy, spěchám na vlak, protože jedu za bráchou do Litovle na oslavu jeho narozenin,“ svěřil se Právu krátce po 14. hodině čtyřicátník, který volil na Slovanském gymnáziu v Olomouci. Komu dal svůj hlas, však prozradit nechtěl. „Mohu vám jen říci, že jsem dal hlas jedné straně a pak ještě zakřížkoval několik dalších z jiných partají. Jde vesměs o lidi, které znám,“ dodal volič.

Během první půl hodiny dorazila do volební místnosti v centru Ostravy jen dvacítka voličů.

Během první půl hodiny dorazila do volební místnosti v centru Ostravy jen dvacítka voličů.

FOTO: Denisa Telaříková, Právo

„Volby, to je občanská povinnost a důležitá. Pokud chcete něco změnit, a to já chci. Proto také chodím pravidelně,“ řekla Právu Jitka Filoušová, která přišla volit mezi prvními ve volebním okrsku číslo 4 v Olomouci.

Video

Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) volil komunálních volbách v Brně stranického kolegu a současného primátora Romana Onderku. Ten mandát obhajuje potřetí.

Zdroj: Petr Kozelka, Právo

Na výsledky se bude čekat

O hlasy voličů se v doplňovacích volbách do Senátu uchází 242 kandidátů, do obecních zastupitelstev letos kandiduje 234 tisíc lidí.

V senátním klání uspějí v prvním kole ti kandidáti, kteří získají nadpoloviční většinu odevzdaných hlasů. Pokud se tak nestane, bude se příští týden konat druhé kolo, do něhož postoupí dvojice kandidátů s nejvyšším počtem hlasů.

Do obecních zastupitelstev mohou lidé křížkem označit jednotlivé kandidáty z různých stran, případně pouze vybrané uskupení. Počet označených kandidátů nesmí být vyšší než, je počet volených členů zastupitelstva.

Do volební místnosti je nutné přijít s občanským průkazem či cestovním pasem.

Výsledky budou nabíhat v sobotu odpoledne, ale s ohledem na vysoký počet kandidujících stran i osob, není vyloučeno, že konečná čísla budou k dispozici až v neděli ráno.