Strana zelených zatím nemá k dispozici odůvodnění rozsudku. "Nicméně trváme na tom, že vytvoření tří volebních obvodů na Praze 9 je politicky nečisté řešení, která má především prospět stranám, které jsou dnes u moci," uvedl předseda zelených v Praze 9 Jan Trnka.

V Praze 9 vládne koalice ODSTOP 09. Zastupitelé městské části v červnu rozdělili původně jednotné území na tři obvody. Rozdíl v počtu hlasů na získání jednoho mandátu mezi obvody ale překročil soudem povolenou hranici 12 procent - ve druhém volebním obvodu připadalo na jeden mandát 906 voličů, zatímco v prvním 1240 voličů.

Jeden obvod by byl nejlepší, tvrdí zelení

Zastupitelé proto následně na jednání v červnu velikost obvodů upravili, což vadí některým občanům, jejichž bydliště bylo přiřazeno k jinému obvodu než dříve. U soudu chtěli zelení dosáhnout, aby rozdělení na tři obvody bylo zrušeno.

"Nejspravedlivější je vytvoření pouze jediného obvodu. Zákon sice dělbu připouští, nesmí ale jít o účelový zásah do proporcionality volebního systému," uvedl už po podání žaloby Trnka.

Pražští zelení se na soud obrátili již v roce 2010 v souvislosti s volbami do zastupitelstva hlavního města. Tehdy vládnoucí ODS pod vedením exprimátora Pavla Béma rozdělila Prahu na sedm obvodů. Podle zelených to bylo účelové a zvýšilo počet nutných hlasů pro získání mandátu z pěti na šest procent. Soud výsledek voleb nezrušil.