Hlavní obsah
Exmoorský pony pochází původně z jihozápadní Anglie. Foto: Profimedia.cz

Zubři a Exmoorští poníci se mají prohánět na loukách vojenských újezdů

Na českých loukách a pastvinách by se mohli ve větší míře objevit kromě běžného skotu i další velcí kopytníci, zejména zubři nebo Exmoorští poníci pocházející původně z Anglie. Začlenění těchto divokých zvířat především do někdejších vojenských újezdů připravují experti z Akademie věd a společnosti Česká krajina.

Exmoorský pony pochází původně z jihozápadní Anglie. Foto: Profimedia.cz
Zubři a Exmoorští poníci se mají prohánět na loukách vojenských újezdů

Odborníci vycházejí ze zkušeností jiných evropských zemí, například Nizozemska, Německa, Španělska nebo Velké Británie.

„Máme výhodu, že můžeme jejich zkušenosti hned od počátku využít v České republice a vyvarovat se zbytečných omylů. U aktivních vojenských újezdů, což se konkrétně týká Boletic, jde ale o běh na dlouhou trať,“ řekl Právu Miloslav Jirků z českobudějovického Biologického centra Akademie věd, který se na projektu podílí.

Zubr evropský na území dnešní České republiky vyhynul zhruba v polovině 18. století.

Foto: Právo

Experti si slibují, že velcí kopytníci by významně pomohli s levnou údržbou luk a pastvin jako je tomu například v národním parku Zuid-Kennemerland, konkrétně v lokalitě Kraansvlak v Nizozemí. Divoká zvířata nevyžadující lidskou péči, což starost o krajinu s jejich pomocí zlevňuje.

„Na pozemcích, kde se již dvacet až třicet let k péči o krajinu používají divocí velcí kopytníci, rovněž zůstává pestrá mozaika porostů. V České republice podobné porosty dlouhodobě mizí a s nimi i řada ohrožených druhů,“ konstatoval Martin Šálek z Ústavu zoologie obratlovců Akademie věd v Brně.

Miloslav Jirků pak připomněl, že obrovský rozdíl byl v Nizozemsku jasně patrný, jak ve vlivu na vegetaci, tak v kondici a pohodě zvířat. Po letošní mimořádně dlouhé zimě byli zubři i bez lidské péče ve výborné kondici, zatímco běžný domácí skot byl i přes pravidelné přikrmování ve značně zuboženém stavu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků