Hlavní obsah

Žižkovský vysílač se mění v turistickou atrakci

Vnitřní prostory žižkovského vysílače, který je už více než 20 let kontroverzní dominantou Prahy, čeká rekonstrukce. Impozantní výhled si od příštího roku návštěvníci užijí z restaurace a kavárny. Současná „observatoř“ nabídne interaktivní prohlídku i zvukový zážitek z různých koutů metropole.

Žižkovský vysílač se mění v turistickou atrakci

Jedna z kapslí vysílače se promění v exkluzivní apartmá. Úpravy se dotknou i parku v bezprostřední blízkosti vysílače. Soukromý investor plánuje vložit do oprav zhruba 60 miliónů korun.

Vyhlídková kabina, na niž jsou Pražané i turisté zvyklí, zůstane po celou dobu rekonstrukce veřejnosti přístupná, řekl v pondělí v prostorách vysílače Roman Lain ze společnosti, která má vysílač na 25 let v pronájmu. „Při opravách se budeme snažit uzavřít vždy jen jednu ze tří vyhlídkových kabin. Zbylé dvě by měly zůstat přístupné,“ tvrdí Lain.

Jídlo a pití v dostupných relacích

Z interiéru restaurace, která se nachází 66 metrů nad zemí a tvoří ji tři kapsle, vznikl po vybourání původních místností jeden velký otevřený prostor. „Ten nabízí jedinečný 360stupňový výhled na celé město a za jasných dnů umožňuje výhled až na Říp nebo Krkonoše,“ uvedl Lain.

V nové podobě se prostory restaurace veřejnosti otevřou na podzim. „Vznikne tu bistro, kavárna a cukrárna, noční bar i restaurace s tradiční českou kuchyní,“ tvrdí Lain. Ceny jídla a pití prý budou takové, aby si posezení s výhledem na Prahu mohl dopřát běžný návštěvník vysílače. Pro movitější hosty pak bude připraveno luxusní apartmá. Jedna noc vyjde zájemce na částku v řádu desítek tisíc korun. V případě potřeby se může pokoj proměnit i na zasedací místnost.

Druhá nejošklivější stavba světa

Žižkovská televizní věž tvořená třemi ocelovými tubusy je se 216 metry nejvyšší pražskou stavbou. Postavena byla v letech 1985 až 1992 podle návrhu architekta Václava Aulického a statika Jiřího Kozáka.

V anketě jednoho mezinárodního turistického serveru byla označena za druhou nejošklivější stavbu světa, po baltimorském divadlu. Nad veřejně přístupnými prostory je umístěna kabina s vysílací technikou. Z anténního nástavce vysílá několik televizních a rozhlasových stanic, jsou tam vysílače mobilních operátorů a měří se zde kvalita ovzduší v Praze.

Futuristický vzhled žižkovského vysílače „polidštily“ v roce 2000 sochy Davida Černého - laminátová miminka. Sochy na ocelových tubusech zůstanou i po plánovaných opravách.

Od podzimu začnou práce na modernizaci vyhlídkové části žižkovské dominanty. Ve výšce 93 metrů nad zemí bude místnost s video nahrávkami o známých místech Prahy i významných osobnostech. V křeslech si budou návštěvníci moci vychutnat informace v audio podobě, poslechnou si ale i zvuky staroměstského orloje nebo zvonů na svatovítské katedrále.

Výraznou změnu doznají i přilehlé Mahlerový sady. U paty vysílače Pražané najdou posezení a občerstvení, přibydou i dětská hřiště, minigolf a amfiteátr pro pořádání kulturních akcí. „Vše bude hotové do konce příštího roku,“ doplnil Lain.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků