Hlavní obsah
Michal Budínský se svojí matkou. Foto: Robert Zlatohlávek / Empresa Media / Profimedia, Profimedia.cz

Zemřel Michal Budínský, jeho příběh stál u zrodu Konta Míša

Ve 40 letech zemřel Michal Budínský, jehož příběh stál v 90. letech u zrodu Konta Míša. Upozornil na to server Blesk.cz. V roce 1990 zachránila tehdy dvanáctiletému Míšovi život sbírka Nadace Charty 77 na drahý zákrok na takzvaném gama noži v cizině. Následně vzniklo Konto Míša, na které posílali peníze lidé z celého Československa a díky němuž byl za 100 miliónů korun zakoupen gama nůž instalovaný v roce 1992 v pražské Nemocnici Na Homolce.

Michal Budínský se svojí matkou. Foto: Robert Zlatohlávek / Empresa Media / Profimedia, Profimedia.cz
Zemřel Michal Budínský, jeho příběh stál u zrodu Konta Míša

Budínskému zákrok prodloužil život o téměř tři desítky let. I po zákroku se však potýkal se zdravotními problémy.

„Michal Budínský, kterým to celé začalo, zemřel letos,” potvrdila v rozhovoru na webu pojišťovny NN výkonná ředitelka Nadace Charty 77 Božena Jirků.

Úspěšná léčba Michala Budínského měla v tehdejším Československu velký ohlas a byla pro Nadaci Charty 77 impulsem pro spuštění celonárodní sbírky Konto Míša na zakoupení gama nože

Foto: Robert Zlatohlávek / Empresa Media / Profimedia, Profimedia.cz

Chlapec Míša ze slovenského města Martina roku 1989 částečně ochrnul po krvácení do mozku kvůli cévnímu onemocnění. Další krvácení navíc mohlo ohrozit jeho život. Pomoci mohl zákrok na gama noži, který ozařováním pomáhá při léčbě nádorových onemocnění či lézí v mozku.

V Česku tehdy podobný zákrok možný nebyl a léčba v zahraničí by rodinu stála tolik jako třeba koupě rodinného domu. Proto pomohla rodině získat peníze sbírka Nadace Charty 77.

Vybralo se o 60 miliónů více

Úspěšná léčba Michala Budínského měla v tehdejším Československu velký ohlas a byla pro Nadaci Charty 77 impulsem pro spuštění celonárodní sbírky Konto Míša na zakoupení gama nože. Během poměrně krátké doby získala nadace o 60 miliónů více než potřebných 100 miliónů korun a zakoupila přístroj s výrobním číslem 37, který zapůjčila nemocnici Na Homolce.

Arcibiskup Dominik Duka žehná novému gama noži v pražské Nemocnici Na Homolce. Vlevo od Duky náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

Foto: Václav Pergl, Právo

Podle zakladatele Nadace Charty 77 Františka Janoucha sbírka svým rozsahem a dynamikou předčila zřejmě i proslulou sbírku na obnovu požárem zničeného Národního divadla.

První operace s gama nožem proběhla Na Homolce 26. října 1992. „V průběhu následujících 25 let provedli lékaři přes 18 500 zákroků,” píše se na stránkách Konta Bariéry, což je projekt Nadace Charty 77, který na Konto Míša navazuje.

Přístroj za dobu svého fungování prošel dvěma modernizacemi a roku 2009 ho nahradil modernější aparát.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků