Hlavní obsah
Jiří Rusnok. Foto: Petr Hloušek, Právo

Zeman nabídl Rusnokovi místo v bankovní radě ČNB

Nově zvolený prezident Miloš Zeman bude po svém nástupu do úřadu spolupracovat s bývalým ministrem financí Jiřím Rusnokem. Zeman mu také nabídl místo člena v bankovní radě České národní banky (ČNB). Rusnok, který byl ministrem v Zemanově vládě, nabídku zřejmě přijme.

Jiří Rusnok. Foto: Petr Hloušek, Právo
Zeman nabídl Rusnokovi místo v bankovní radě ČNB

"Říkám obecně ano, ale neříkám kdy a přesně za jakých okolností, protože je to všechno někde na horizontu," uvedl exministr a člen NERV po více než hodinové schůzce s nastupující hlavou státu v jeho kanceláři v Loretánské ulici.

Nový prezident bude poprvé ovlivňovat složení bankovní rady ČNB příští rok, kdy končí mandát Evě Zamrazilové. Další možnost přijde až o dva roky později, kdy končí Kamil Janáček a guvernér Miroslav Singer. Poslední, koho bude moci nový prezident vyměnit, budou Pavel Řežábek a Lubomír Lízal.

Pan Rusnok je nejlepší finanční expert, kterého znám, takže z toho vyplývá typ této spolupráce.
Miloš Zeman

Radit by měl Rusnok nastupujícímu prezidentovi v makroekonomické oblasti. "Pan budoucí prezident vyjádřil zájem o to, abych byl jeho blízkým člověkem, se kterým by mohl konzultovat nějaké expertní záležitosti. Tak to jsem rád přijal na čistě ad hoc nekomerční bázi," sdělil ekonom, který patřil k Zemanovým podporovatelům v jeho prezidentské kampani.

"Domluvili jsme se na budoucí spolupráci. Pan Rusnok je nejlepší finanční expert, kterého znám, takže z toho vyplývá typ této spolupráce," sdělil Zeman při odchodu z kanceláře.

Rusnok byl v pondělí jediným, s kým se Zeman sešel. V pátek se setkal například s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem či velvyslancem Francie.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků