Hlavní obsah
Prezident republiky Miloš Zeman přijal na Pražském hradě velvyslance. Foto: Petr Horník, Právo

Zeman: Na teroristy bychom měli aktivně útočit

Severoatlantická aliance (NATO) by měla aktivně zasahovat proti teroristickým základnám na jakémkoliv území. Řekl to v úterý prezident Miloš Zeman v projevu k velvyslancům.

Prezident republiky Miloš Zeman přijal na Pražském hradě velvyslance. Foto: Petr Horník, Právo
Zeman: Na teroristy bychom měli aktivně útočit

Podle něj mohou teroristické buňky snadno prosáknout na území České republiky, proto je třeba bojovat „aktivními, selektivními operacemi proti teroristickým základnám, ať už jsou na jakémkoli území”.

Pro útoky by měla být využita „nová vojenská technologie, jako jsou například drony”, doplnil prezident, ačkoliv dodal, že doba, „kdy jsme doufali, že v zemích s odlišnou kulturou zavedeme demokratický, pluralistický systém, je nenávratně pryč“.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

To ovšem podle Zemana neznamená, že by ČR měla přerušit nebo omezit styky s arabskými zeměmi, jak je mu podle jeho slov podsouváno. Prezident doplnil, že do Prahy pozval i nového egyptského prezidenta Abdala Fataha Sísího, k němuž nezapomněl připomenout, že potlačil Muslimské bratrstvo.

Hitlera prý taky nikdo nebral vážně

Zeman zmínil, že ačkoliv je islamistická hrozba pro ČR vzdálenější, než hrozba války na Ukrajině, neměla by být podceňována.

Podle něj může někdo vnímat prohlášení radikálů z Islámského státu o tom, že svůj chalífát vyhlášený na území Sýrie a Iráku brzy rozšíří až do Evropy, za bláznivé. Stejně však lidé vnímali svého času Mein Kampf od Adolfa Hitlera, upozornil Zeman. Prezident zdůraznil, že protivník je silný a odhodlaný.

Prezident republiky Miloš Zeman přednesl před velvyslanci projev.

Foto: Petr Horník, Právo

Zeman také upozornil na úspěch české zahraniční politiky. Podařilo se dosáhnout toho, že z protiruských sankcí byly vyjmuty položky, které byly v českém národním zájmu. Úspěchem také je sjednocení zahraniční politiky Hradu, vlády a ministerstva zahraničí, to vedlo k posílení pozice Česka v EU, řekl prezident.

Jako úspěch označil i "nastoupení realistické a pragmatické politiky" vůči Číně. [celá zpráva]

K velvyslancům Zeman promluvil na každoroční pražské poradě. Kromě jiného se vyslovil po pokračování proizraelské politiky a zopakoval, že by diplomaté v zahraničí měli aktivně podporovat české exportéry .

Anketa
Mělo by NATO preventivně útočit na radikály ve vzdálených zemích?
Ano
72.3 %
Ne
26.2 %
Nevím
1.5 %
Celkem hlasovalo 7525 čtenářů.

Související témata

Prezident ČR Miloš Zeman

Foto: Petr Horník, Právo

.

Foto: Novinky

Bojovníci Islámského státu

Foto: Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků