Hlavní obsah
Jmenování nových generálů na Pražské hradě. Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Zeman jmenoval nové generály, dva důstojníky povýšit odmítl

Prezident Miloš Zeman v úterý na Pražském hradě jmenoval šest nových generálů. Povýšení se nedočkali dva uchazeči, jejichž jmenování generálem navrhla vláda, šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka a zástupce velitele pozemních sil Petr Procházka. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) nevyloučil, že jejich povýšení vláda znovu navrhne.

Jmenování nových generálů na Pražské hradě. Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Zeman jmenoval nové generály, dva důstojníky povýšit odmítl

Zeman povýšil ředitele národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha a šéfa pardubických krajských hasičů Miroslava Kvasničku. Povýšil také čtyři vojáky, generálmajory se stali brigádní generálové Jaromir Alan a Ivo Střecha. Brigádními generály byli jmenováni dva plukovníci Miroslav Hlaváč a Pavel Chovančík.

Prezident Miloš Zeman při příležitosti 73. výročí ukončení druhé světové války jmenoval na Pražském hradě generálem ředitele protidrogové centrály Jakuba Frydrycha.

Foto: ČTK

Mezi povýšenými jsou i důstojníci se zkušenostmi ze zahraničních misí. Střecha působil v Kosovu, kde v letech 2003 až 2004 velel 4. československému kontingentu sil KFOR a v roce 2008 velel 1. kontingentu Armády ČR Provinčního rekonstrukčního týmu v mezinárodních silách ISAF. V letech 2016 až 2017 byl zástupcem velitele Pozemních sil.

Prezident Miloš Zeman při příležitosti 73. výročí ukončení druhé světové války povýšil 8. května 2018 na Pražském hradě generála Iva Střechu (vlevo) a jmenoval generálem Pavla Chovančíka.

Foto: ČTK

Miroslav Hlaváč se účastnil misí v Iráku a v Bosně, v Kosovu v roce 2006 velel mnohonárodnímu úkolovému uskupení a v roce 2011 10. kontingentu Armády ČR Provinčního rekonstrukčního týmu v mezinárodních silách ISAF.

O tom, že Zeman nechce jmenovat šéfa BIS Michala Koudelku se spekulovalo už v pátek. Důvody Hrad nesdělil. Server aktualne.cz s odkazem na svůj zdroj uvedl, že důvodem je zpráva BIS o látce novičok na českém území. [celá zpráva]

Služba, kterou Zeman zaúkoloval, aby přítomnost látky v Česku prověřila, podle prezidenta konstatovala, že plyn testovaný v Česku není novičok. Ministerstvo obrany uvedlo, že látka se v Česku testovala, ovšem nevyráběla, jak tvrdil Zeman. Souvislost nejmenování Koudelky s kauzou odmítl prezidentův kancléř Vratislav Mynář.

Podle premiéra Andreje Babiše vláda generály s Zemanem předem nekonzultovala. "Nevím, asi nebyly dodrženy ty zvyklosti, to nebylo dopředu konzultováno," řekl Babiš na otázku, co mohlo prezidenta vést k tomu, že dva z navržených generály nejmenoval. "Další termín bude v říjnu, takže si myslím, že se k tomu vrátíme," dodal.

Navezl se do generála

Během krátkého projevu po jmenování generálů se Zeman navezl do jednoho ze stávajících generálů a kritizoval ho za to, že komentuje zahraniční politiku České republiky.

„V jednom jediném případě, který nebudu konkretizovat, jsem si všiml, že jeden z generálů má neodbytný pocit vyjadřovat se k zahraniční politice České republiky. Chtěl bych tedy upozornit, že zahraniční politika je věcí vlády, ministra zahraničí a v neposlední řadě i prezidenta republiky. Politizujících generálů bylo sice v dějinách několik, ale nikdo z nich nedopadl dobře,“ řekl Zeman.

Jméno generála, kterého se jeho slova týkala neřekl. Minulý týden se ke členství v NATO vyjadřoval v rozhovoru pro Právo generál a bývalý náčelník generálního štábu Armády ČR Josef Bečvář.

Mimo jiné se vyjádřil k členství alianci: „Dnes není jiná alternativa než být součástí NATO. Je nutné se ptát: To se budeme bránit sami? Jako starý generál říkám, to nejde. Je naprosto zbytečné o tom diskutovat.” [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků