Hlavní obsah
Zdeněk Altner na archivním snímku Foto: Michaela Říhová, Právo

Zdeněk Altner

Bývalý český advokát vedl boj s ČSSD od roku 2000. Strana mu za práci odvedenou při soudním získání Lidového domu dlužila odměnu ve výši 338 miliónů. Zdeněk Altner zemřel 7. listopadu 2016.

Zdeněk Altner na archivním snímku Foto: Michaela Říhová, Právo
Zdeněk Altner

Narodil se 3. října 1947 a vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Před rokem 1989 pracoval jako podnikový právník, naposledy u České vědeckotechnické společnosti. Poté se stal advokátem a od roku 1994 působil jako insolvenční správce.

Šest let byl správcem dnes již zkrachovalého podniku OSAN (Obchodní podnik se stroji a nářadím), v roce 2000 jej však konkursní soudce pod tlakem věřitelů odvolal. Ti si stěžovali, že místo toho, aby Altner platil jim, vedl podle nich nesmyslné spory. Údajně podal přes třicet tisíc žalob na různé nepatrné pohledávky a spřízněným advokátům za ně zaplatil dohromady více než 100 miliónů korun.

Ještě před svým odvoláním většinu svých pohledávek podle listu Deník prodal slovenské společnosti Ecomedia, která ihned po prodeji všechny žaloby stáhla a požádala o soudní vrácení poplatků, čímž získala deset miliónů korun. Soud v minulosti rozhodl, že musí Altner vrátit OSAN pět miliónů korun a i na další jeho kroky byly podány žaloby.

Podle informací médií měl Altner ještě jako správce OSAN úzké vazby na pozdějšího místopředsedu ČSSD a ministra financí Iva Svobodu a jeho kolegyni Barboru Snopkovou. Měl zadat účetnictví Svobodově firmě Omnia, což Svoboda okomentoval tak, že s Altnerem udělal dobrou zkušenost, a právník se tak dostal k zastupování ČSSD v boji o Lidový dům. Sám Svoboda i se Snopkovou pak skončil ve vězení za vytunelování firmy Liberta.

Spor s ČSSD

Od roku 1997 zastupoval Altner ČSSD ve sporu o vlastnictví pražského Lidového domu, tradičního stranického sídla, jehož hodnota se odhaduje mezi 1,5 až dvěma miliardami korun. Mandátní smlouvu s Altnerem dojednal právě Ivo Svoboda a svůj podpis připojil i tehdejší předseda sociálních demokratů Miloš Zeman. Později ke smlouvě přistoupili i advokáti Zdeněk Hájek a Václav Halbich.

Altnerovi se podařilo spor u Ústavního soudu vyhrát ve prospěch ČSSD v roce 2000, a stal se tak jedním z nejznámějších českých právníků, ČSSD zase jednou z nejbohatších stran. Pro verdikt soudců bylo klíčové, že novodobou ČSSD uznali za nástupkyni exilové a předválečné sociální demokracie.

Od té doby se však s ČSSD přel o odměnu za své služby. Ačkoliv smlouvu podepsal Miloš Zeman, k placení se neměla strana ani za Vladimíra Špidly, ani za Stanislava Grosse.

Podle smlouvy měl totiž v případě úspěchu získat Altner deset procent z ceny Lidového domu, strana mu vyplatila 16,8 miliónů korun a zbytek dala do soudní úschovy, protože ji požadovali i druzí dva advokáti.

Altner na ČSSD podal žalobu na Obvodní soud pro Prahu 1 a ten mu v roce 2004 přiznal 18,5 miliónů korun spolu se smluvní pokutou. Ta tvořila 0,3% za každý den prodlení, což tehdejší předseda Jiří Paroubek odmítl, protože taková výše měla být podle něj v rozporu s dobrými mravy. Altner však označil úrok za naprosto běžný.

Vyškrtnutý advokát

V lednu 2011 byl po vleklých sporech doprovázených trestními oznámeními s ČSSD vyškrtnut ze seznamu advokátů. Česká advokátní komora (ČAK) tak učinila pro porušení povinnosti mlčenlivosti, když spor s ČSSD medializoval a zveřejňoval informace, které se dozvěděl při jejím zastupování.

Na popud slovenských orgánů byl na podzim roku 2013 Zdeněk Altner zatčen v Německu na základě evropského zatýkacího rozkazu. Později byl Německem na Slovensko vydán a čelil tam stíhání z maření konkurzního řízení z jiné kauzy z devadesátých let, kdy působil jako správce v jedné z firem podnikatele Ivana Matušíka. Podle médií totiž neodevzdal všechny doklady konkurzního řízení.

Hledaný vítěz soudu

Od 24. listopadu 2015 byl Altner v Česku v pátrání kvůli vyhýbání se trestnímu řízení. Byl obviněn ze zpronevěry zhruba 800 tisíc korun z dob jeho konkursního správcování.

Snímek Zdeňka Altnera v policejní databázi

Foto: Policie ČR

Překvapivě se však Altner na konci března objevil u Městkého soudu v Praze, který mu pravomocně potvrdil původní rozhodnutí z roku 2004, že mu ČSSD musí za právní služby zaplatit 18,5 miliónů korun spolu se smluvní pokutou, která za 5734 dní, kdy spor trval, činila 317 miliónů korun. Navíc musela strana Altnerovi uhradit náklady řízení ve výši 816 000 korun.

Následující den pak soud odvolal pátrání. „Příkaz k zatčení byl v pátek odpoledne odvolán. Vzhledem k tomu, že včera byl účastníkem v civilním řízení tak soudce to vyhodnotil tak, že už není dán důvod k vazbě útěkové, a proto ten příkaz odvolal. Panu obžalovanému bude posílat předvolání k hlavnímu líčení. To bylo stanoveno na 27. dubna,“ sdělila Novinkám mluvčí soudu Libuše Jungová.

Po Altnerově vítězství se přihlásilo hned 18 věřitelů, kterým Altner dlužil peníze. Ti po sociální demokracii chtěli, aby při výplatě peněz nejprve uhradila dluhy. Strana zaplatila dvanácti z nich zhruba deset miliónů korun.

ČSSD podala dovolání k Nejvyššímu soudu a podle mluvčího advokátní kanceláře zastupující stranu Jiřího Chvojky se obávala, že v případě, kdy by zaplatila Altnerovi požadovanou sumu v zákonem dané lhůtě, tedy 14. dubna, a u Nejvyššího soudu s dovoláním uspěla, peníze by zpátky nedostala a už nikdy je neuvidí.

7. června 2016 rozhodl Nejvyšší soud, že ČSSD nemusela Altnerovi 338 miliónů platit až do doby, kdy bude o dovolání rozhodnuto. Do tohoto data strana prozatím uspokojila alespoň část Altnerových věřitelů.

Strana si na zaplacení dluhu musela vzít půjčku a ručila právě Lidovým domem.

Rozřešení se však Zdeněk Altner nedožil - zemřel 7. listopadu 2016 ve věku 69 let. Na Twitteru svou lítost vyjádřila i strana ČSSD.

Kdo zdědí Altnerův nárok na 338 miliónů, není jasné. Až do skončení dědického řízení je postup ve sporu pozastaven.

„Teď je řízení přerušeno. Bude pokračovat až s dědici. Čekáme na to, až bude zahájeno dědické řízení a bude znám okruh dědiců. Jsem s nimi v kontaktu, ale ještě je nezastupuji, protože ještě nejsou soudem určeni dědicové. Nevíme, kdo bude dědicem. Nevíme, jestli tam není nějaká závěť,“ řekl Právu na počátku ledna 2017 advokát Václav Veselý, který Altnera zastupoval.

Podle jeho informací měl zesnulý advokát tři děti a byl rozvedený.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků