Hlavní obsah

Za neplatný řidičák zřejmě budou menší pokuty

V Česku přestanou 1. ledna 2008 platit všechny řidičské průkazy vydané do konce roku 1993. O jejich výměnu za nový řidičák se znakem EU přitom ještě nepožádalo 836 814 řidičů a některé dopravní úřady začínají pod náporem žadatelů kolabovat.

Za neplatný řidičák zřejmě budou menší pokuty

Na otázku Práva, zda se lhůta na výměnu neprodlouží, odpověděl ve čtvrtek mluvčí MD Karel Hanzelka: "To nepřipadá v úvahu. Dopravním úřadům jsme však písemně doporučili, aby v příštím roce postihovali řidiče, kteří lhůtu pro výměnu nedodrží, pokutou nanejvýš 1000 korun. Ne tedy až 30 000 Kč, jak úřadům umožňují zákony č. 71/1967, o správním řízení, a č. 200/1990, o přestupcích."

Ministerstvo dopravy ale nemůže takovou mírnost úřadům přikázat. Zůstane tak pouze na nich, zda budou doporučení MD respektovat. A policisté mohou za jízdu bez platného řidičáku motoristovi buď domluvit, nebo postoupit případ do správního řízení, v němž je pokuta 1500 až 2500 Kč.

Čtvrtina řidičů, kteří s výměnou otálejí, jsou lidé starší sedmdesáti let. Nemálo z nich za volant už neusedá. MD proto zvláště seniory upozorňuje, že ze zákona je možné se řidičského oprávnění vzdát.

"Tento úkon lze provést písemně na příslušném obecním úřadě s rozšířenou působností," informoval Hanzelka. Pokud si ale lidé průkaz nechají jen na památku, řídit nebudou a o výměnu po termínu na úřadě nepožádají, pokuta jim samozřejmě nehrozí. Se speciálními obsílkami úřady totiž nepočítají.

Za nedodržení lhůty pro výměnu řidičského průkazu může správní orgán udělit podle zákona o přestupcích č. 200/1990 pokutu až 30 000 korun. Ve smyslu zákona č. 71/1967, o správním řízení, jde totiž o nesplnění zákonem uložené povinnosti. Vzhledem k tomu, že společenská nebezpečnost nesplnění povinnosti výměny řidičského průkazu je nízká, však ministerstvo dopravy doporučilo příslušným úřadům ukládat za to pokutu nanejvýš 1000 korun.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků