Hlavní obsah

Wintonovi je lépe, odpoledne odletěl armádním speciálem

Nicholas Winton, britský zachránce několika set československých židovských dětí, se v nemocnici na pražském Karlově náměstí zotavil. Ve čtvrtek odletěl domů speciálem, který pro něj vypravila česká armáda.

Wintonovi je lépe, odpoledne odletěl armádním speciálem

Winton minulý týden při své návštěvě české metropole dostal akutní bronchitidu a vysokou horečku, byl proto hospitalizován na koronární jednotce 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.

Nyní se mu udělalo lépe a může odletět. "Žertuje se sestřičkami a cítí se dobře. Ale musí ještě odpočívat," řekl režisér Matej Mináč, který s Wintonem spolupracoval na dokumentu Síla lidskosti.

Vypravení armádního speciálu potvrdilo tiskové oddělení ministerstva obrany.

Osmadevadesátiletý Winton onemocněl během pobytu Prahy, kde se účastnil konference Forum 2000 a setkal se s politiky. Jeho návštěva se kvůli nemoci prodloužila. Zdravotní stav se ale nyní po nasazení antibiotik zlepšil natolik, že může odjet domů. Wintonova rodina děkovala lékařům a zdravotníkům, kteří se o něj starali.

"Siru Nicholasovi se návštěva Prahy velmi líbila a byl potěšen, že se mohl několikrát setkat se svými českými 'dětmi'," uvedli příbuzní podle britského velvyslanectví.

Winton před válkou zachránil 669 československých židovských dětí tím, že zorganizoval vlakové transporty z Prahy do Británie. Pro děti musel zajistit od Němců povolení k výjezdu, od Britů povolení ke vstupu, přijetí v britské rodině a složit padesátilibrovou kauci za každé dítě. Winton byl za své činy několikrát vyznamenán a povýšen do rytířského stavu. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg ho na návrh českých studentů nominuje na Nobelu cenu za mír.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků