Hlavní obsah
Budova pražského Protonového centra Foto: Proton Therapy Center

VZP končí s pražským protonovým centrem, Mnichov je prý levnější

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) končí spolupráci s pražským protonovým centrem a začne klienty s rakovinou posílat na ozáření protony do Mnichova. Ve čtvrtek to řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Budova pražského Protonového centra Foto: Proton Therapy Center
VZP končí s pražským protonovým centrem, Mnichov je prý levnější

Dosud se protony léčilo 53 pojištěnců VZP, z nich dvě třetiny v Praze. Pražské centrum od léta výrazně zdražilo, cena za ozařování stoupla na dvojnásobek mnichovské ceny, tvrdí VZP.

Smlouvu pražské centrum a VZP nemají, úhrada za každého pacienta se dojednává individuálně.

„V současné době je to ve stadiu patu. My bychom velmi rádi smlouvu uzavřeli v parametrech schválených správní radou VZP, protonové centrum ale zřejmě vyčkává, zda nedosáhne parametrů lepších, více se blížících smlouvě o smlouvě budoucí, kterou my odmítáme,“ řekl ředitel.

VZP: Poslat tam klienty? To si neumíme představit 

„To, že by za stávajících podmínek VZP poslala svého klienta do pražského centra, si téměř nedovedu představit, byť stoprocentně se to vyloučit nedá – muselo by jít o opravdu naprosto ojedinělý případ, kdy by pro léčbu v Praze hovořily jednoznačně zcela výjimečné medicínské důvody,“ doplnil mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Se soukromým centrem, které vzniklo za 3,5 miliardy korun v areálu Nemocnice Na Bulovce, podepsal smlouvu o smlouvě budoucí v roce 2006 tehdejší nucený správce VZP. Po dobu 15 let zajišťovala centru každý rok 1600 pacientů za miliardu korun. Ročně přitom v ČR plynou na ozařování asi dvě miliardy. Letos v červenci arbitři neplatnost dokumentu potvrdili, čeká se ještě na vyjádření soudu. Správní rada VZP zatím schválila návrh smlouvy s úhradou ozařování maximálně za 50 miliónů korun ročně.

VZP letos začala posílat klienty přednostně do pražského centra, aby si ověřila výši nákladů. Vycházela i z argumentů, že pro české pacienty je to do Prahy blíž a výhodou je i to, že personál s nimi komunikuje česky.

Mnichov vyjde levněji, tvrdí VZP

Úhrada za klienty, které poslala VZP do pražského centra za posledního zhruba tři čtvrtě roku, vycházely v Mnichově na zhruba 550 000 korun za léčbu plus náklady spojené s pobytem v zahraničí, což řádově je navýšení o 100 000 korun. Za posledních šest klientů si ale Praha účtovala částky převyšující milión korun za každého, mezi 1,2 až 1,5 miliónu korun, cena za jedno ozařování stoupla z 20 000 na 40 000 korun. VZP fakturu neproplatila a požádala u vysvětlení kalkulace, uvedl ředitel.

„My se samozřejmě budeme přít o cenu, budeme chtít cenu obvyklou v místě a čase, kde vycházíme z mnichovské léčby, to je věc právní a ekonomická, a klienty začneme posílat do Mnichova. Skutečně těžko bychom mohli zdůvodnit, že je posíláme na dražší pracoviště,“ dodal.

Ministerstvo se chystá zahrnout proton do vyhlášky

Centrum navýšení vysvětlilo tím, že účtuje plnou cenu frakce, na VZP se přestala vztahovat sleva, která byla předmětem smlouvy o smlouvě budoucí, protože nedošlo k dohodě o ní. Ze všech pojišťoven má smlouvu s pražským centrem jen Vojenská zdravotní pojišťovna, její obsah obě strany tají.

Od července příštího roku by se mohla otevřít možnost uzavřít smlouvu i pro ostatní zdravotní pojišťovny. Ministerstvo zdravotnictví totiž chystá vůbec poprvé zařadit do seznamu výkonů hrazených z veřejného pojištění i deset diagnóz pro ozařování protonem. Mělo by jít o nádory v lebce, pánvi nebo kostech. Současně se musí doplnit do zákona o veřejném zdravotním pojištění podmínky pro úhradu léčby, museli by ji vždy schválit týmy komplexních onkologických center.

„Když to bude ve vyhlášce, VZP automaticky to bere jako výkon hrazený z veřejného zdravotního pojištění. Je jen otázka, zda pak bude dohoda o smlouvě, tedy zda se pražské centrum stane smluvním zařízením VZP nebo ne,“ uzavřel ředitel.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků