Hlavní obsah
Po předložení tohoto náramku měl volič údajně dostat občerstvení. Foto: archiv Petra Hladíka

Volby v Brně-sever jsou neplatné kvůli kupčení s hlasy, budou se opakovat

Volby v městské části Brno-sever jsou neplatné, budou se proto opakovat, rozhodl Krajský soud v Brně. Soud považuje za dokázané, že desítky Romů přišly volit starostu Rostislava Hakla (ČSSD) proto, že se za hlas dostali na zábavu s jídlem a pitím zdarma. Podle soudu tak Romové nešli k volbám svobodně. Vyplývá to z usnesení soudu.

Po předložení tohoto náramku měl volič údajně dostat občerstvení. Foto: archiv Petra Hladíka
Volby v Brně-sever jsou neplatné kvůli kupčení s hlasy, budou se opakovat

Romové, kteří dostali za účast ve volbách náramek jako vstup na zábavu, volili ve 12 okrscích ze 45. "Soud dospěl k názoru, že došlo k uplácení voličů v takové míře, že pokud by se nestalo, nebylo by zastupitelstvo městské části Brno-sever zvoleno tak, jak bylo zvoleno," uvedl soudce David Raus.

Návrh na neplatnost voleb podal koncem října zvolený zastupitel a lídr lidovecké kandidátky v Brně-sever Petr Hladík kvůli kupčení s hlasy.

Hladíkovi se údajně ozvaly desítky lidí s podezřením na kupčení s hlasy. Svědci podle něj uváděli, že obyvatelé romské národnosti dostávali za to, že půjdou k volbám, peněžní odměnu nebo poukaz na jídlo a pití na akci, která se pořádala v nedalekém kulturním středisku.

Akci pro ně uspořádal Adam Adámek, který prý chtěl Romy jen naučit volit, aby se měli lépe. U soudu Adámek vypověděl, že pro něj bylo důležité, aby Romové k volbám přišli. „Neříkal jsem jim, koho musí volit. Když se mě zeptali, řekl jsem, že já budu volit Hakla a to jim také doporučuju," řekl dříve Adámek.

Právě k tomu soud přihlédl. „Romové starostu Hakla fakticky volili. Učinili tak proto, že jim to Adam Adámek doporučil a za účast ve volbách jim slíbil bezplatný vstup na zábavu a konzumaci zdarma," uvádí se v usnesení.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků