Hlavní obsah
 

Vojáci testovali nástupce pásových bojových vozidel, chtějí nové za 50 miliard

Bude to vojenský obchod desetiletí. Armáda chce vyměnit již nevyhovující bojová vozidla pěchoty BVP-2 a chystá nákup 210 kusů moderních pásových obrněnců za zhruba 50 miliard korun. Aby nekupovalo zajíce v pytli, domluvilo ministerstvo obrany testování strojů, které připadají v úvahu.

 
Vojáci testovali nástupce pásových bojových vozidel, chtějí nové za 50 miliard

Do vojenského prostoru Libavá na Olomoucku dnes přijelo pět obrněnců od tří výrobců. Britský zbrojař BAE Systems představil původně švédský vůz CV-90, jak ve verzi s osádkovou, tak i bezosádkovou věží.

Pásový obrněnec Puma

Foto: Oldřich Danda, Právo

CV-90 používají armády po celé Skandinávii a také ve Švýcarsku. Americké konsorcium General Dynamics přivezlo stroj ASCOD, který jezdí v rakouské a španělské armádě, pro které byl obrněnec vyroben.

Vozidlo Ascod

Foto: Oldřich Danda, Právo

Třetím výrobcem, který přivezl také dva stroje, je německá firma Rheinmetal. K testování dala dobře obrněnou a vybavenou, ale hodně drahou Pumu, kterou používá německá armáda a také levnější verzi Lynx.

Pásový obrněnec Lynx

Foto: Oldřich Danda, Právo

Na transportéry se přijel podívat i náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Podle něj bude armáda až do srpna zkoumat, jaké mají požadované stroje technické vlastnosti a poté podá ministerstvu obrany doporučení, které z vozidel nejlépe vyhovuje. „Komise musí ještě vyhodnotit všechny parametry, ale můžeme říci, že ta vozidla jsou si velmi podobná,“ řekl Bečvář.

Původně švédský vůz CV-90

Foto: Oldřich Danda, Právo

Armáda dnes používá 400 kusů BVP 2, které získala v letech 1982 až 1984. Podle Bečváře jsou nové stroje více odolnější a také mají lepší palebné a komunikační systémy.  Až armáda získá nové stroje, staré obrněnce zakonzervuje a bude je používat pro aktivní zálohy a v případě mobilizace.

Pásový obrněnec Puma, který využívá německá armáda.

Foto: Oldřich Danda, Právo

Podle náměstka ministra obrany Daniela Koštovala by armáda chtěla, aby smlouvu s vítězem nová vláda udělala do konce roku 2018. A aby vojáci začali dostávat vozy mezi roky 2020 a 2024. Nové vozy by měly sloužit hlavně u 7. mechanizované brigády v Hranicích na Moravě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků