Hlavní obsah
Ministr obrany Vlastimil Picek. Foto: Petr Horník, Právo

Vlastimil Picek

Armádní generál v záloze Vlastimil Picek strávil pět let v čele generálního štábu Armády České republiky. V roce 2012 se přesunul na ministerstvo obrany jako první náměstek ministra Alexandra Vondry (ODS). O několik měsíců později se sám stal ministrem obrany.

Ministr obrany Vlastimil Picek. Foto: Petr Horník, Právo
Vlastimil Picek

Pickovo jmenování ministrem provázely vleklé debaty. Poté, co v roce 2012 odešel z čela resortu Vondra, na jeho místo nastoupila šéfka vládní strany LIDEM Karolína Peake, což mnozí sledovali s despektem. Hned první den po svém nástupu Peake vyhodila Picka z postu prvního náměstka s tím, že chce na ministerstvu civilní pracovníky, nikoli vojáky. Její krok rozzuřil premiéra Petra Nečase natolik, že Peake týden na to odvolal a Picka vrátil zpátky do funkce.

Picek byl Nečasovým favoritem pro obsazení uprázdněného křesla po Vondrovi dlouhou dobu. Kvůli neshodám v koalici však toto místo bylo prázdné až do poloviny března, přičemž zástupným vedením resortu byl pověřen Nečas. Teprve když se předseda koaliční TOP 09 Karel Schwarzenberg rozhodnul ustoupit ze svých nároků na nového ministra, mohl Nečas Picka jmenovat do vedení resortu.

Na přetřes se kvůli tomu dostalo i Pickovo členství v KSČ v letech 1977 až 1990. Picek se hájí tím, že členství ve straně bylo nezbytné k tomu, aby se dostal na vojenskou akademii. Jeho minulost mu prý nikdy nebránila ve výkonu práce, podotkl.

Poté, co v polovině roku 2013 padla vláda Petra Nečase, souhlasil Picek s nabídkou Nečasova nástupce Jiřího Rusnoka, aby obranu vedl i v jeho úřednickém kabinetu. Ministrem byl do ledna 2014, kdy ho vystřídal Martin Stropnický.

Od roku 2014 je zastupitelem a starostou města Brandýs nad Labem - Stará Boleslav. Od roku 2015 je 1. předsedou hnutí Podpora občanů, které v říjnových volbách do zastupitelstva obce zvítězilo.

Pět let náčelníkem generálního štábu

Picek se narodil 25. října 1956 v Turnově. Vystudoval Vojenskou střední odbornou školy v Novém Mestě nad Váhom a Vojenskou akademii v Brně. Od roku 1986 sloužil na velitelství protivzdušné obrany, v letech 1994 až 2003 působil na Generálním štábu AČR.

Po čtyřletém působení v pozici náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky Václava Klause byl v roce 2007 jmenován náčelníkem generálního štábu. Z této pozice odešel v červnu 2012 a stal se prvním náměstkem ministra obrany.

Picek je ženatý a má dva syny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků