Hlavní obsah
Jiří Rusnok Foto: Lukáš Táborský, Právo

Vládu by mohl posílit Rusnok z ČSSD

Prezident Asociace penzijních fondů (APF) Jiří Rusnok by se podle spekulací tisku mohl stát novým členem kabinetu premiéra Mirka Topolánka. Rusnok je členem sociální demokracie a byl ministrem ve vládách Miloše Zemana a Vladimíra Špidly, nyní by mohl nastoupit na post vicepremiéra pro ekonomiku.

Jiří Rusnok Foto: Lukáš Táborský, Právo
Vládu by mohl posílit Rusnok z ČSSD

Jiří Rusnok je sice stále členem ČSSD, její politiku však kritizuje: "Některé kroky, zejména současného vedení, nebo prohlášení byly, musím říct, silná káva, ale ta strana trvá hodně dlouho. Vedení přicházejí, odcházejí a není to důvod jaksi měnit zásadně světonázorový postoj pro mě."

V září 2006 se dokonce mluvilo o jeho vyloučení z ČSSD, když se stal členem expertní skupiny tehdejšího ministra financí Vlastimila Tlustého (ODS). Předseda ČSSD Jiří Paroubek v té době Rusnokovi pohrozil vyloučením, pokud by se s expertním týmem podílel na snižování sociálních výdajů a dodal, že Rusnok se myšlenkově se sociální demokracií dávno rozešel. Tlustý však ve vládě skončil v lednu 2007 a s ním i jeho poradci.

Rusnok v roce 2002 prosazoval velkou koalici a volil Klause

Rusnokova kritika politiky ČSSD ale začala již před Paroubkovou érou. Po volbách v roce 2002 prosazoval velkou koalici mezi ČSSD a ODS, zatímco tehdejší předseda strany Špidla vsadil na spolupráci s KDU-ČSL a US-DEU. Přesto se ve Špidlově vládě stal ministrem průmyslu. Vydržel v ní ale jen do března 2003, kdy jej Špidla odvolal oficiálně kvůli dlouhodobě špatné komunikaci narušující chod celé vlády.

O Rusnokově odvolání se však začalo spekulovat již v souvislosti s předchozí volbou prezidenta republiky, v níž v rozporu s postojem ČSSD volil kandidáta ODS Václava Klause.

V dubnu 2003 se pak Rusnok na sjezdu ČSSD postavil Špidlovi v souboji o předsednické křeslo, ale neuspěl. Získal 147 hlasů (Špidla 299 hlasů); podporovali jej především příznivci bývalého šéfa strany Zemana. Poté se Rusnok vzdal i poslaneckého mandátu.

Rusnok se narodil 16. října 1960 v Ostravě. Po studiu na Národohospodářské fakultě VŠE pracoval ve státní plánovací komisi. Do roku 1989 byl kandidátem na členství v KSČ, členem ČSSD je od roku 1998.

Po odchodu z vlády a z parlamentu se stal členem dozorčí rady ING Penzijního fondu a od srpna 2006 je předsedou představenstva fondu. V březnu 2004 byl zvolen viceprezidentem Asociace penzijních fondů ČR a v lednu 2005 se stal jejím prezidentem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků