Hlavní obsah

Vláda do měsíce odpoví na americkou žádost o základnu

Česká vláda už vypracovala návrh oficiální odpovědi na žádost USA o vybudování radarové základny na území ČR. Náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar to ve středu řekl poslancům sněmovního výboru pro obranu s tím, že nóta bude parlamentu a veřejnosti zveřejněna až po odeslání, k němuž má dojít do konce března. Pojar řekl, že za jednání zatím nese odpovědnost vláda a některé pasáže dohody mají zůstat utajeny.

Vláda do měsíce odpoví na americkou žádost o základnu

"Není diplomatickou zvyklostí, aby byly nóty veřejně debatovány," řekl poslancům Pojar a dodal, že obě strany dolaďují některé detaily dohody. Čeští diplomaté podle Pojara nyní s Američany řeší například otázku předběžných prací v lokalitě vytipované pro stavbu radaru. Trvají na tom, aby celá lokalita zůstala plně v majetku českého státu, dokud nebude základna ratifikována v parlamentu.

USA chtějí ve střední Evropě vybudovat protiraketovou základnu, odpalovací zařízení s deseti antiraketami by bylo v Polsku a radar v ČR. Tento krok vyvolal velký odpor Moskvy.  [celá zpráva]

Polsko oficiálně projevilo zájem jednat o americké základně již minulý týden. Česká nóta ale podle Pojara bude podrobnější, a její příprava proto trvá déle. Dojednání detailů smlouvy pak zabere dalších několik měsíců a její schvalování v parlamentu by mohlo přijít na řadu v zimě nebo na jaře příštího roku.

Parkanová chce "trpělivě vysvětlovat"

Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) před poslanci zdůraznila, že vláda je teprve na začátku vyjednávání o základně a čeká ji ještě "mnoho trpělivých kol vysvětlování". "Nikdy jsem tolik nepříznivých reakcí od voličů a občanů nedostala," přiznala.

Podle Parkanové se do informování více zapojí i ministerstva životního prostředí a zdravotnictví, která poskytnou expertní posudky o vlivu radaru na přírodu a zdraví obyvatel blízkých vesnic. Kabinet připravuje také českou verzi americké zprávy o vlivu podobné radarové stanice na životní prostředí. Ministerstvo obrany chce předejít také obavám, že by v souvislosti s radarem byl ještě více uzavřen vojenský prostor v Brdech. Během několika měsíců chce proto armáda další části prostoru pro veřejnost otevřít, řekla Parkanová.

Zástupci branného výboru budou další informace o základně získávat ve čtvrtek v Bruselu. Místopředsedové výboru Miroslav Svoboda, Antonín Seďa (oba ČSSD) a Michael Hrbata (ODS) se tam setkají s ředitelem americké Agentury pro protiraketovou obranu Henry Oberingem a asistentem generálního tajemníka NATO pro obranné investice Peterem Frolym.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků