Hlavní obsah
Nynější poslanec Vítězslav Jandák Foto: Petr Hloušek, Právo

Vítězslav Jandák

Český herec a politik. Od roku 2006 do roku 2017 zasedal ve Sněmovně, na krátko si vyzkoušel také křeslo ministra kultury a svého času byl i nejpopulárnějším politikem. Veřejnosti přesto zůstane znám zejména z Tankového praporu, Tří oříšků pro Popelku a dlouhé řady jeho dalších hereckých rolí.

Nynější poslanec Vítězslav Jandák Foto: Petr Hloušek, Právo
Vítězslav Jandák

Narodil se 3. srpna roku 1947 v Praze, kde absolvoval Střední všeobecnou vzdělávací školu. Poté vystudoval DAMU a postupně se objevoval na jevištích v Divadle Na zábradlí, Laterně magice, v Národním divadle a v ateliérech barrandovského filmového studia. Zahrál si v desítkách her, filmů i seriálů a je považován za „to lepší”, co může česká herecká škola nabídnout.

V roce 1990 začal Jandák poprvé koketovat s politikou, když strávil čtyři roky v zastupitelstvu a radě hlavního města Prahy. V rámci této funkce měl v kompetenci oblast kultury. Než se stal členem sociálních demokratů, prošel složitým názorovým vývojem, v devadesátých letech vystřídal tři politické partaje: Republikánská unie - Svobodný blok, KDU-ČSL a ODS. Během tohoto období rovněž zastával řadu statutárních funkcí v několika společnostech. Mimo to v letech 1998 až 2005 dělal prezidenta zlínského filmového festivalu pro děti a mládež.

V roce 2005 nastoupil do funkce ministra kultury ve vládě Jiřího Paroubka a podle průzkumu agentury STEM se vzápětí stal nejpopulárnějším politikem v ČR.

Hercem za všech okolností

V roce 2006 byl poprvé zvolen do Poslanecké sněmovny, kde svou hereckou minulost nezapřel. Často se projevoval až exhibicionistickým vystupováním a výroky někdy až vulgárními. Zviditelňoval se například recesistickým návrhem zákona, který zaručoval každý měsíc popravu jednoho z poslanců. Mimo to se ale například zasadil o prodloužení fungování českokrumlovského otáčivého hlediště.

Dlouhou dobu se také řešil jeho spor s hereckým kolegou Janem Kanyzou, kterého Jandák nařkl z toho, že na něj Kanyza donášel StB. Soud to vyvrátil, Kanyza se ale zatím omluvy nedočkal.

Jandák poslanecký mandát ve volbách roku 2010 obhájil a stal se místopředsedou volebního výboru a členem výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Na jihočeské kandidátce mu patřila pozice jedničky, kterou bez problémů ustál.

V březnu 2017 se rozhodl kandidovat do Rady Českého rozhlasu. Při veřejném slyšení před mediálním výborem Poslanecké sněmovny mimo jiné prohlásil, že se rozhodl vystoupit z politiky a v případě svého zvolení by byl ochoten se vzdát poslaneckého mandátu ještě před volbami do Sněmovny v říjnu 2017.

Dne 7. června 2017 jej poslanci do rady zvolili, a to s účinností od 9. června 2017. Ve Sněmovně jej nahradil Václav Valhoda.

Začínal Metráčkem

Jednu z prvních rolí dostal ve filmu Metráček z roku 1971. Z doby před revolucí jsou známé také filmy Tři oříšky pro Popelku (1973), Dým bramborové natě (1976), Copak je to za vojáka (1987) a v neposlední řadě seriál Arabela.

Vítězslav Jandák ve filmu a televizi

Černí baroni (TV seriál) 2004

Z pekla štěstí (TV seriál) 1998

Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (TV seriál) 1993

Tankový prapor 1991

Copak je to za vojáka 1987

Černá punčocha 1987

Velké sedlo (TV seriál) 1985

Zralé víno 1981

Za trnkovým keřem 1980

Arabela (TV seriál) 1979

Diagnóza smrti 1979

Dým bramborové natě 1976

Slovácko sa nesúdí (TV seriál) 1974

Tři oříšky pro Popelku 1973

 Metráček 1971

Zdoj: CSFD.cz

Krátce po listopadu si zahrál v jednom z nejslavnějších českých filmů, Tankovém praporu (1991), natočeném podle literární předlohy Josefa Škvoreckého, ale také v několika propadácích, jako byly filmy Divoké pivo, Z pekla štěstí 2 nebo seriál Policajti z předměstí. Často je spojován s lidovými, přisprostlými postavami.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků