Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Briggs & Stratton

Vedro přimělo k ústupu i klíšťata

Zatímco donedávna byla aktivita klíšťat kvůli teplu na nejvyšším stupni, ani jim už extrémní vedra nesvědčí. „Klíšťatům, ale ani komárům horké počasí, které prožíváme, nesvědčí. To ale vůbec neznamená, že nejsou. Na podzim jich může být o to víc,“ řekl Právu Rastislav Maďar, vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity v Ostravě.

Ilustrační foto Foto: Briggs & Stratton
Vedro přimělo k ústupu i klíšťata

„Aktivita klíšťat byla místy na jaře velmi vysoká a tomu odpovídal i vysoký počet pacientů hospitalizovaných v prvním pololetí s klíšťovou encefalitidou, včetně těžkých forem, u kterých lze očekávat dlouhodobé, až doživotní následky. Vysoké teploty a sucho ale nejsou pro klíště příznivé, a tak aktivita tohoto parazita v horkých letních měsících klesá,“ uvedl Maďar.

Klíšťata, která žijí zhruba ve 40 cm nad zemí, nemají dobré životní podmínky, jelikož se mnohde vzrostlá tráva proměnila v troud, ať už se to týká porostů u vody, na krajích lesa, nebo v městských parcích a zahradách.

Zvýšenou aktivitu lze očekávat na podzim
Rastislav Maďar, LF Ostravské univerzity

I v suchých a teplých měsících však dokážou všechna vývojová stadia klíšťat přežívat. „Čekají na vhodné podmínky ukryta mezi starou vegetací a detritem, což je neživá organická hmota,“ sdělila Kateřina Fabiánová z oddělení epidemiologie a infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu v Praze.

Maďar dodal, že klíšťata zalezou co nejníže a snaží se chránit pod přízemní vegetací. „Sledujeme i trend, kdy se klíšťata kvůli vysokým teplotám posouvají stále severněji a do vyšší nadmořské výšky, takže už jsou běžně i na horách,“ potvrdil. Server Euractive nedávno upozornil, že tyto změny zaznamenalo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí také v Rakousku, Německu, Norsku i Švédsku.

Komárům vysychají líhně

Vedra nesvědčí ani komárům. Těch je nyní málo a i to je podle Fabiánové přirozené. „Vysychají jim přírodní rezervoáry, kde se množí, a kromě toho teplota v nich je tak vysoká, že líhnutí nesvědčí,“ uvedla.

Ani extrémní vedra ale nezaručí, že klíšťata a komáři ještě nezaútočí. „Zvýšenou aktivitu lze očekávat na podzim. Tak tomu bylo i loni, kdy říjen byl z hlediska výskytu klíšťové encefalitidy jedním z nejhorších měsíců za posledních deset let,“ tvrdí Maďar.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků