Hlavní obsah

Vedení nemocnice se omluvilo za záměnu dětí

Vedení třebíčské nemocnice a vedení kraje Vysočina se v pondělí vpodvečer omluvilo rodinám dětí, které v prosinci zřejmě zaměnili pracovníci třebíčské porodnice. Novinářům to řekl jeden z otců, Libor Broža. Ředitel třebíčské nemocnice Petr Mayer zároveň rodinám nabídl konfrontaci s personálem, který sloužil v době, kdy se výměna novorozenců stala.

Vedení nemocnice se omluvilo za záměnu dětí

Vedení nemocnice zatím odmítalo případ komentovat, nesetkalo se do dneška ani s postiženými rodinami. "Je to první rozumný krok ze strany vedení nemocnice i kraje za celou dobu," řekl Broža.

Zástupci kraje a nemocnice nejprve navštívili Libora Brožu a Jaroslavu Trojanovou v Jabloňově na Žďársku, poté zamířili i k Čermákovým do Přibyslavic. Podle Jana Čermáka může vedení nemocnice jednoduše zjistit, kdo měl službu ze zdravotní dokumentace, ale obě rodiny s identifikací souhlasily.

"Pokud to něčemu pomůže, nejsme proti," řekl Čermák. Čermák také potvrdil, že obě rodiny využijí nabídku ke společnému pobytu, při němž by se měly více vzájemně poznat. Dvoudenní pobyt se uskuteční tento týden.

Rodiny nechtěly kvůli soukromí uvádět, kde se odehraje. Kromě rodičů a dětí by měla být přítomna také psycholožka. Podle nepotvrzených informací se pobyt uskuteční v úterý a ve středu.

O odškodném nemocnice mlčí

Během pondělka podle Čermáka ze strany nemocnice ani kraje nezazněla informace o případném odškodnění. "Budeme ho však požadovat, ale nejsem schopen říct v jaké výši," řekl Čermák. Další kontakty obou institucí s rodinami se podle něj nedomlouvaly.

Policie v pondělí oznámila, že osob podezřelých ze záměny dvou novorozenců v třebíčské nemocnici bylo v den porodu sedm. V dalších dnech se jejich počet rozšířil na 20. Jsou mezi nimi lékaři i zdravotní sestry.

Kromě policie v pondělí zahájila v třebíčské nemocnici vyšetřování také komise kraje Vysočina. Dílčí výsledky interního vyšetřování v nemocnici nechtěl Mayer dnes komentovat, výsledky by měly být známy nejpozději ve středu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků