Hlavní obsah
Václavské náměstí Foto: Profimedia.cz

Václavské náměstí

Dominanta českého hlavního města figurovala v řadě významných událostí. Dodnes se zde konají nejrůznější akce a shromáždění, ať už se jedná o demonstrace nebo oslavy. Socha svatého Václava, která celému náměstí vévodí, je již tradičně oblíbeným terčem turistů a místem, kde si lidé domlouvají schůzky.

Václavské náměstí Foto: Profimedia.cz
Václavské náměstí

"Václavák" má tvar obdélníku, který se táhne od Národního muzea až k ulici Na Můstku. Celý tento bulvár je dlouhý zhruba tři čtvrtě kilometru a široký šedesát metrů. Jeho horní část protíná severojižní magistrála. Přibližně uprostřed vede tramvajová dráha. Na náměstí se také střetávají všechny tři linky metra, a to ve stanicích Můstek a Muzeum. Větší část náměstí je rovněž přístupná motorovým vozidlům.

Václavské náměstí

Foto: Profimedia.cz

Objekt je považován za hlavní centrum Prahy, ať už z hlediska kultury, byznysu nebo nakupování. Sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace, bary, vinárny a desítky malých i větších obchodů.

Václavské náměstí

Foto: Profimedia.cz

Náměstí dominuje jezdecká socha svatého Václava, kterou vytvořil Josef Václav Myslbek roku 1912. Už od svého umístění slouží jako orientační bod nebo místo střetávání a centrum nejrůznějších shromáždění.

Václavské náměstí

Foto: Profimedia.cz

Vznik Václavského náměstí spadá do období vlády Karla IV., který v roce 1348 nechal vybudovat celé Nové Město. Tehdy neslo toto prostranství název Koňský trh. Přesně o půl století později bylo však přejmenováno na Svatováclavské náměstí, z čehož později vyplynul dnešní název.

Václavské náměstí - Socha svatého Václava a budova Národního muzea

Foto: Profimedia.cz

Během let, zejména během dvacátého století, figurovalo náměstí v řadě významných historických událostí. 28. října 1918 přečetl Alois Jirásek před sochou svatého Václava prohlášení o české samostatnosti, o jedenasedmdesát let později se toto místo stalo centrem sametové revoluce. Václavské náměstí také pocítilo invazi sovětských okupantů v roce 1968, na jejíž protest se o půl roku později tamtéž upálil Jan Palach.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků