Hlavní obsah

V nemocnici v Teplicích leží žena s nákazou šílených krav

V teplické nemocnici byla podle televize Prima hospitalizována šedesátiletá žena z Bíliny v severních Čechách, která pravděpodobně onemocněla nákazou BSE, tedy nemocí šílených krav. Prima uvedla, že zatím není jasné, kde a jak se nakazila. Hygienici zjišťují, kde by se žena mohla nakazit.

V nemocnici v Teplicích leží žena s nákazou šílených krav

"Budeme se zaměřovat právě na pobyty v zahraničí, potom na stravovací zvyklosti," řekl Primě ředitel ústecké Krajské hygienické stanice Josef Trmal.

Pacientka by mohla mít novou variantu Creutzfeldt-Jakobovy nemoci, která je označována jako lidská forma BSE. Ta se přenáší na lidi z hovězího masa, zasaženého infekční bílkovinou zvanou prion. Oficiálně se tato forma v České republice dosud neobjevila.

Hovězí a telecí maso je v Česku už několik let pečlivě kontrolováno. Pacientka tak podle Primy mohla onemocnět už v době, kdy se ještě takové kontroly neprováděly. Inkubační doba nemoci totiž může být až několik desítek let, uvedla Prima. "Je docela možné, že některé případy mohou souviset právě se šířením této nákazy v 80., 90. letech," řekl Trmal.

Lékaři dlouho nevěděli, co ženě je. Do nemocnice se dostala na zásah příbuzných kvůli začínající demenci. Na jednotce intenzivní péče ležela skoro měsíc. Teprve před několika dny se potvrdilo, že trpí nemocí šílených krav. "Je to právě potvrzený... Podle kliniky a podle vyšetření," řekla zdravotnice, jejíž tvář televize neukázala a neuvedla ani její jméno. Šance na vyléčení jsou malé. "Není dosud léčba, která by zajistila přežití pacientů," řekl Trmal.

Loni nebyl v České republice zjištěn poprvé od roku 2001 žádný případ výskytu BSE u zvířat. Počet ročně odhalených případů nákazy od jejího prvního výskytu před sedmi lety rostl až do roku 2005, kdy kontroly zachytily osm nakažených zvířat, od roku 2006 postupně klesal. Od objevení BSE v Česku je na výskyt nemoci vyšetřován veškerý poražený skot nad 30 měsíců věku, do té doby se prověřovaly jen rizikové skupiny zvířat. Naposledy testy nemoc odhalily předloni v prosinci u desetileté uhynulé krávy z chovu ve Fojtovicích v Ústeckém kraji.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků