Hlavní obsah
Náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Šárka Tavandzisová čeká, až technici nový baboybox umístí na stěnu lékárny Krnovské nemocnice Foto: Denisa Telaříková, Právo

V Krnovské nemocnici namontovali babybox nové generace

Díra ve zdi lékárny nemocnice v Krnově se ve čtvrtek dopoledne zaplnila speciální vyhřívanou bedýnkou, která má pomoci zachraňovat odložené děti. Aby se už v tomto městě na Bruntálsku nestalo například to, co letos 13. dubna.

Náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Šárka Tavandzisová čeká, až technici nový baboybox umístí na stěnu lékárny Krnovské nemocnice Foto: Denisa Telaříková, Právo
V Krnovské nemocnici namontovali babybox nové generace

Tehdy dvě náhodně procházející ženy našly novorozeného podchlazeného chlapečka na lavičce ve venkovním areálu Krnovské nemocnice. Zdravotníci pojmenovali nalezence Aleš. Dítě je dosud v péči opavského dětského centra Čtyřlístek. Policii se totiž zatím nepodařilo najít osobu, která jej na lavičku v parku odložila.

„Tato událost se stala podnětem ke zřízení krnovského babyboxu, který je v pořadí 51. v republice. Ve čtvrtek jej do připraveného rámu na Sdruženém zdravotnickém zařízení v Krnově vsunuli montéři. Akce má jedinou chybičku a to, že se nám zatím nepodařilo tak jako v jiných městech, získat na darech potřebných 300 tisíc korun na jeho zřízení.

Přitom jsme oslovili 440 potenciálních dárců. Přispělo však jen 58 z nich. Snad se ještě další připojí a pomohou se poskládat na chybějících 100 tisíc,“ doufá zakladatel českých babyboxů pro odložené děti Ludvík Hess.

Nemocnice babybox uvítala

V krnovské nemocnici instalaci babyboxu velmi vítají. „Jsme moc rádi, že tady ten babybox máme, jelikož záchrana lidského života je pro nás prioritou,“ řekla náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Šárka Tavandzisová s tím, že během čtvrtku se skříňka nainstaluje a zkompletují se veškeré programy, aby se za pár dnů mohla spustit.

„Oficiálně babybox slavnostně uvedeme do provozu 30. července. Bude k němu neustálý volný přístup, nachází se totiž na stěně lékárny před nemocnicí, personál jej bude obsluhovat zevnitř lékárny,“ upřesnila Tavandzisová.

Nová generace přístroje

Jeden z montérů nerezové bedýnky, v níž je možné anonymně a bez postihu umístit dítě, Zdeněk Juřica, Právu řekl, že krnovský babybox je čtvrtým v řadě nové generace.

„Nový druh babyboxu vznikl na základě zkušeností z jeho provozu v Česku. Hlavní změny spočívají v tom, že tento druh babyboxu není jen vytápěný, ale také klimatizovaný. Změnilo se také otvírání dvířek. Starý typ se musel otevírat mechanicky klikou a hrozilo riziko nezavření těch dvířek. U nového babyboxu se dvířka po zmáčknutí jednoho tlačítka automaticky otevřou a po vložení dítěte zase zavřou a navíc jsou chráněné proti kolizi. Počítač hlídá odpor dvířek a také jsou chráněné infrazávorou,“ vysvětloval novinky Juřica.

Uvedl, že se také změnil monitorovací systém, kdy se nově může monitorovat na několika místech a nezáleží na vzdálenosti umístění počítače. „Kromě Krnova jsou tyto nové babyboxy umístěné ještě v Karlových Varech, Chebu a Českém Krumlově,“ shrnul Juřica.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků