Hlavní obsah
Fotopasti potvrdily výskyt vzácného rysa ostrovida v Jizerských horách. Foto: Duha Hnutí, ČTK

V Jizerských horách se objevil rys ostrovid, potvrdily fotopasti

Fotopasti v Jizerských horách potvrdily výskyt rysa ostrovida. Vzácná kočkovitá šelma byla na severu Čech vyhubena v 18. století, zda se teď do oblasti vrací ze Šumavy, z Karpat či jiných evropských populací, zatím není jasné.

Fotopasti potvrdily výskyt vzácného rysa ostrovida v Jizerských horách. Foto: Duha Hnutí, ČTK
V Jizerských horách se objevil rys ostrovid, potvrdily fotopasti

Mohla by to odhalit genetická analýza vzorků trusu nebo srsti, zatím však nebyly nalezeny. Právě na jejich vyhledávání se nyní soustředí pozornost jizerských zoologů a ochranářů, sdělil v úterý Jan Piňos z Hnutí DUHA.

„Pro jizerskohorské ochranáře a lesníky jsou snímky z fotopasti potvrzením toho, co vědí už několik let, tedy že se rysi v našich horách postupně zabydlují a stávají se sice vzácnou, ale snad trvalou součástí přírody chráněné krajinné oblasti," uvedl ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny v Liberci Jiří Hušek.

Turisti mu nevadí

Plachá šelma našla v Jizerských horách prostor k životu navzdory tisícům turistů. Podle Huška jí může být domovem třeba obtížně přístupná skalnatá divočina Jizerskohorských bučin. Rezervace o rozloze téměř 30 čtverečních kilometrů poskytuje dostatek potravy i klidu k životu a rozmnožování nejen rysům, ale i dalším vzácným živočichům.

Snímek rysa je první fotodokumentací této šelmy na české straně Jizerských hor, loni byl zachycen v Polsku.

„Zatím nevíme, zda se jedná o migrujícího jedince, nebo o zvíře, které se v Jizerských horách a Krkonoších usadilo trvale. Doufáme, že nám další informace přinesou snímky z fotopastí a výsledky genetických analýz - pokud se podaří najít vzorky trusu," řekl expert na ochranu velkých šelem Hnutí DUHA Olomouc Miroslav Kutal.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků