Hlavní obsah

V ČR má diplom stále o polovinu méně lidí než v zemích OECD

Populace vysokoškolsky vzdělaných obyvatel v Česku mírně vzrostla, stále je však mezi Čechy o polovinu méně lidí s diplomem než v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zatímco průměr zemí OECD činí 26 procent, v Česku tvoří podíl vysokoškoláků 13 procent.

V ČR má diplom stále o polovinu méně lidí než v zemích OECD

Naopak Česko vede v počtu lidí s vyšším středoškolským vzděláním. Střední školu či učiliště absolvovalo 90 procent populace, což je o 22 procent víc, než činí průměr OECD.

Vyplynulo to ze srovnání nejdůležitějších ukazatelů vzdělanosti za léta 2004 a 2005, které v úterý publikovaly Ústav pro informace ve vzdělávání (ÚIV) a ministerstvo školství na základě zprávy OECD. Tato zpráva konstatuje, že průměrně vydají státy OECD na jednoho vysokoškoláka ročně víc než 14 000 amerických dolarů (asi 280 000 korun), v Česku to je 6752 dolarů (okolo 135 000 korun), tedy méně než polovina. V částce jsou započteny i náklady na služby a výzkum.

Pokud se tyto náklady odečtou, stojí jeden vysokošlolák OECD 7664 dolarů (zhruba 153 000 korun), rok studia vysokoškoláka v Česku pak 5490 dolarů (asi 110 000 korun). V ČR celkové výdaje na vysokoškolské studium vzrostly za posledních deset let o 45 procent. mezi roky 1995 a 2004 se ale počet studentů na vysokých školách více než zdvojnásobil. Výdaje na jednoho studenta tak podle studie klesly o třetinu.

I loni ze zprávy vyplynulo, že v České republice je stále nízký počet vysokoškoláků. Diplomem se podle loňských statistik mohl pochlubit pouze každý osmý obyvatel, zatímco průměrný podíl vysokoškolsky vzdělaných lidí činil v zemích OECD 25 procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků