Hlavní obsah
Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová Foto: Galgonek Vladislav, ČTK

Ústavní soud vyhověl Brožové, její žalobu zřejmě projednají v Olomouci

Ústavní soud (ÚS) v pátek částečně vyhověl předsedkyni Nejvyššího soudu (NS) Ivě Brožové a zrušil rozhodnutí, podle kterého měl její kárnou žalobu na místopředsedu NS Pavla Kučeru řešit Vrchní soud v Praze. Nyní ji zřejmě projedná územně příslušný Vrchní soud v Olomouci. Brožová žalobu podala v souvislosti s kauzou Jiřího Čunka.

Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová Foto: Galgonek Vladislav, ČTK
Ústavní soud vyhověl Brožové, její žalobu zřejmě projednají v Olomouci

Podstatou sporu je to, zda bude údajná kárná provinění místopředsedy Nejvyššího soudu (NS) Pavla Kučery řešit Vrchní soud v Olomouci, nebo v Praze. Tím, že Ústavní soud zrušil rozhodnutí o tom, že by se měl žalobou zabývat Vrchní soud v Praze, dojde zřejmě k projednání celé kauzy před Vrchním soudem v Olomouci.

Kárnou žalobu na Kučeru, která je základem sporu, podala Brožová na podnět ministerstva spravedlnosti. Kučera podle některých zdrojů tlačil na státní zástupce, aby zastavili vyšetřování bývalého vicepremiéra a expředsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka kvůli údajné korupci, což se také později stalo. Kučera popírá, že by jakýmkoliv způsobem ovlivňoval Čunkovo stíhání. Sporné schůzky s ostravskou státní zástupkyní Zlatuší Andělovou prý byly přátelské. [celá zpráva]

Přesun do Prahy by mohl být pro Kučeru výhodný

Kárnou žalobu by měl podle zákona projednat územně příslušný Vrchní soud v Olomouci. Nejvyšší soud ale napodruhé rozhodl, že v kauze rozhodne Vrchní soud v Praze. Poprvé to navrhlo ministerstvo spravedlnosti, podruhé sám Kučera. Nelíbil se mu váhavý postup předsedy olomouckého kárného senátu Iva Kouřila, jenž se prohlásil za podjatého. Podle některých Kučerových kritiků je přesun pro místopředsedu NS výhodný, neboť má u Vrchního soudu v Praze spojence.

Podstata ústavní stížnosti spočívá v postupu předsedy kárného senátu NS Pácala. Při prvním rozhodování NS o přesunu kárné žaloby do Prahy se prohlásil za podjatého, protože jsou s Kučerou kamarádi. Napodruhé ale kárný senát NS včetně předsedy odhlasoval, že Pácal podjatý není. Hned poté senát rozhodl, že Kučerův případ projednají soudci pražského vrchního soudu. To se ovšem nelíbilo Brožové a podala k Ústavnímu soudu stížnost a návrh na rozhodnutí v kompetenčním sporu.

Předsedkyně NS má zato, že rozhodnutí o samovyloučení člena kárného senátu spadá do její kompetence, a nikoliv do pravomocí kárného senátu, vysvětlil generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek. Brožová se domnívá, že olomoucký soud může o Kučerovi bez problému rozhodovat. Případnou Kouřilovu podjatost prý totiž nelze vztahovat na celý soud.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků