Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Kozelka, Právo

Ústavní soud: Osobou blízkou je nejen člen rodiny, ale i dobrý přítel

Poučení, že svědci nemusejí vypovídat, pokud by mohli způsobit trestní stíhání sobě nebo osobě blízké, se vztahuje nejen na rodinné vztahy, ale také na vztahy silného přátelství. Konstatoval to v úterý Ústavní soud (ÚS), když se zastal ženy potrestané za to, že nechtěla vypovídat v kauze svých dobrých přátel.

Ilustrační foto Foto: Petr Kozelka, Právo
Ústavní soud: Osobou blízkou je nejen člen rodiny, ale i dobrý přítel

Žena se dostala do potíží ve chvíli, kdy si ji vyšetřovatelé zavolali, aby vypovídala v případu své přítelkyně, jež nahlásila znásilnění ze strany svého manžela. Žena odmítla vypovídat s tím, že by mohla způsobit trestní stíhání osoby blízké. Za ni považovala jak svou přítelkyni, tak jejího manžela, s oběma ji totiž pojilo velmi silné přátelství. Za odepření výpovědi jí policisté udělili desetitisícovou pokutu s tím, že v den údajného znásilnění si s kamarádkou pětkrát volala, a proto by mohla poskytnout cenné informace. Pokutu jí pak potvrdil i Okresní soud v Plzni.

Senát ÚS se soudcem zpravodajem Vojtěchem Šimíčkem ale došel k závěru, že žena byla trestaná neoprávněně. „Je obecně známou pravdou, že přátelství může v některých případech představovat stejně pevné, anebo dokonce i silnější pouto, nežli je tomu u rodinných vztahů. V této souvislosti lze připomenout i známé rčení, podle kterého si nikdo nevybírá vlastní rodinu, nýbrž právě své přátele,“ upozornil Šimíček.

Přátelství na celý život

„Pevnost přátelského vztahu, pojmově spojená s pocitem, že újma způsobená příteli, tedy osobě blízké, se bolestně dotkne i jiné osoby, totiž nemusí vůbec záviset na tom, jak často se tyto osoby stýkají. Z reálného života, a koneckonců třeba i z krásné literatury, jsou ostatně dobře známy velmi pevné přátelské vztahy jako 'přátelství na celý život', byť se dané osoby z rozličných důvodů třeba i řadu let či desetiletí neviděly,“ zdůraznil Šimíček.

Podle ÚS žena uvedla jasné okolnosti, z nichž plynulo silné citové pouto k oběma zúčastněným. Jelikož přátelství trvala od školky a od školy, společně trávili dovolené a sama pokutovaná žena uvedla, že s přáteli toho zažila víc než s vlastní rodinou, měli vyšetřovatelé a poté i soud vyvrátit její argumentaci, nebo pokutu neukládat.

Místo toho se ale státní orgány omezily jen na pouhé konstatování, že se žena s přáteli už několik měsíců neviděla, a proto je nelze brát za osoby blízké.

„Pokud okresní soud vyslovil 'podiv' nad tvrzením, že by mohla svou výpovědí přivodit nebezpečí trestního stíhání podezřelému i poškozené, a vytkl jí, že toto tvrzení nijak nerozvedla, je třeba plně se přesvědčit, že případnou další konkretizací důvodů odmítnutí výpovědi by se skutečně mohla dostat za hranici, kdy by ohrozila některou z obou dotčených osob. Trestnými činy jsou totiž kromě znásilnění, které bylo v daném případě vyšetřováno, např. i vydírání, pomluva anebo křivé obvinění,“ dodal Šimíček.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků