Hlavní obsah

Ústavní soud odmítl zrušit část trestu bývalému příslušníkovi StB

Ústavní soud odmítl žádost bývalého příslušníka Státní bezpečnosti (StB) Zbyňka Dudka o prominutí zbytku 3,5letého vězení. Dudek se měl podle rozsudku v 80. letech minulého století podílet na akci StB nazvané Asanace. Ta byla zaměřena na odpůrce tehdejšího režimu, přičemž Dudek měl dva lidi týrat, aby je přiměl k emigraci.

Ústavní soud odmítl zrušit část trestu bývalému příslušníkovi StB

Nyní Dudek neúspěšně tvrdil, že podle nového trestního zákoníku již jeho čin nelze trestat. Ústavní soud stížnost odmítl před několika dny pro nepřípustnost.

Dudek se v dubnu obrátil na Obvodní soud pro Prahu 1 s návrhem na zrušení nevykonaného zbytku trestu. Obvodní soud mu formou sdělení odpověděl, že i v novém zákonu je Dudkovo jednání trestné, a to jako zneužití pravomoci úřední osoby. Soudci zdůraznili, že se dva odpůrci režimu stali terčem útoku StB kvůli svému politickému přesvědčení.

Stížnost byla předčasná

Poté Dudek rovnou podal ústavní stížnost, v níž poukazoval na to, že se obvodní soud s jeho návrhem řádným způsobem nevypořádal. Vydal totiž jen sdělení, a nikoliv plnohodnotné rozhodnutí, proti kterému lze podat opravný prostředek. Podle ústavních soudců je však stížnost předčasná, Dudek měl nejprve vyčerpat další možnosti obrany, například návrh na určení lhůty k provedení procesního úkonu.

"Stěžovatel se po sdělení odpovědi obecného soudu přímo obrátil na Ústavní soud. Je tedy zřejmé, že stěžovatel nevyčerpal všechny dostupné prostředky k ochraně svých práv," uvedl v usnesení soudce zpravodaj Jiří Mucha.

Dudek byl souzen spolu se svým někdejším kolegou Jiřím Šimákem. Ve vleklé kauze padlo několik různých rozsudků. V letech 2004 a 2007 Nejvyšší soud Dudkův případ vrátil k novému projednání a verdikt potvrdil teprve napotřetí.

Týraní disidenti skutečně emigrovali

Oba příslušníci StB podle obžaloby nejprve v červnu 1981 týrali v pražské služebně StB v Bartolomějské ulici disidenta, bili ho pěstí do břicha a lili mu na hlavu vodu. O několik měsíců později podle spisu napadli další disidentku, které tloukli hlavou o zeď, kopali ji a vyhrožovali, to vše v jejím vlastním bytě.

Dudek celou dobu tvrdil, že jeho trestní stíhání je nepřípustné a nezákonné.

Akci Asanace vymyslela StB na přelomu 70. a 80. let. Jejím cílem bylo fyzickým a psychickým nátlakem donutit lidi, kteří nebyli pro režim pohodlní, k trvalému opuštění země. Oba napadení se v obavě o svůj život skutečně odstěhovali do Rakouska, respektive do Velké Británie. Mezi dalšími disidenty, které nějakým způsobem postihla akce Asanace, byli například hudebníci Jaroslav Hutka a Vlastimil Třešňák, duchovní a písničkář Svatopluk Karásek a herec Pavel Landovský.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků