Hlavní obsah

USA pro Čechy víza nezruší, řekl americký velvyslanec Cabaniss

Americký velvyslanec William Cabaniss nepovažuje za reálné, že by USA zrušily v brzké budoucnosti vízovou povinnost pro Čechy, kteří chtějí vycestovat za velkou louži. Americký diplomat to uved po pondělním setkání s premiérem Jiřím Paroubkem (ČSSD).

USA pro Čechy víza nezruší, řekl americký velvyslanec Cabaniss

Předseda vlády Paroubek ale přesto věří, že se podaří Američany obměkčit a Češi budou moci do země neomezených možností. I když Česko hodlá nadále kvůli vízům naléhat na Washington, o recipročních opatřeních vůči americkým turistům neuvažuje. Paroubek soudí, že by to poškodilo českou ekonomiku, a tím i české občany.

Cabaniss uvedl, že jeho úřad se snaží o to, aby proces vyřizování amerických víz byl co nejprůhlednější a nejpohodlnější. Konzulární oddělení, kde se víza vyřizují, si v pondělí prohlédl i Paroubek. Praxe amerických úřadů je trnem v oku i jiných středoevropských států, například Polska a Slovenska.

Velvyslanec sice chápe snahy Česka zrušit vízovou povinnost, nechce ale budit přehnaná očekávání. "Osobně bych byl nejraději, aby to bylo dnes, ale bohužel to není realistické," uvedl diplomat. S Paroubkem se znovu sejdou za dva až tři týdny.

Letité snahy českých politiků zrušit víza zatím nebyly úspěšné, z nových členských států EU se to podařilo jen Slovincům. Američané podmiňují zrušení vízové povinnosti pro Českou republiku a některé další státy maximálně tříprocentní mírou zamítnutých žádostí o víza z té které země. Podle amerických diplomatů ale ročně neuspěje asi deset procent českých žadatelů o americké vízum. Loni podle amerického velvyslanectví o něj žádalo asi 35 tisíc Čechů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků