Hlavní obsah
Pavel Němec Foto: Petr Horník, Právo

Úřad vlády dal smlouvy s exministrem Němcem beze stopy zlikvidovat

Smlouvu o právním poradenství exministra spravedlnosti Pavla Němce s úřadem vlády, kterou minulá garnitura tajila, nechala instituce skartovat. Podle středečních Hospodářských novin byly dokumenty zlikvidovány v dubnu 2008, tedy v době, kdy měl Němec udržovat čilé kontakty se špičkami justice zapletenými v kauze tzv. justiční mafie. Na úřadu zbyl jen záznam o skartování, který však na odpovědnou osobu neukáže.

Pavel Němec Foto: Petr Horník, Právo
Úřad vlády dal smlouvy s exministrem Němcem beze stopy zlikvidovat

HN otestovaly otevřenost státních institucí a požádaly úřad vlády o smlouvy s Němcem, jejichž obsah vláda v minulém volebním období tajila.

"K vaší žádosti sděluji, že na úřadu vlády není k dispozici originál předmětné smlouvy. Originál byl v dubnu 2008 stažen do kabinetu vedoucího Úřadu vlády a dle interních informací pravděpodobně skartován," uvedl na konci minulého týdne mluvčí současné vlády Jan Osúch. Na úřadu zbyla jen kopie skartovacího protokolu. Ani z ní však podle mluvčího není možné vyčíst, kdo nařídil zničení smlouvy a z jakého důvodu.

Tehdejší vedoucí Úřadu vlády Jan Novák považuje za bezpředmětné, zda smlouva s Němcem byla, či nebyla skartována. Odvolává se na to, že dohoda nebyla naplněna a Němec nefakturoval žádnou částku.

Novák: Smlouva s Němcem nebyla naplněna

„Smlouva s Pavlem Němcem nebyla naplněna a Němec nefakturoval Úřadu vlády žádné částky. V tomto kontextu považuji za bezpředmětné, zda byla, či nebyla skartována. K jejímu obsahu mohu uvést, že šlo o standardní poradenskou smlouvu v oblasti práva a legislativy,“ sdělil ve středu Novák na dotaz Práva.

Exministr Němec je jedním z účastníků pře s bývalou nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou v případu takzvané justiční mafie. Benešová v prosinci 2007 označila několik justičních představitelů za justiční mafii - podle ní zasahovali do vyšetřování údajné korupční kauzy Jiřího Čunka. Nařčení lidé ji následně zažalovali. Soud jim dal v úterý za pravdu. Benešová se za své výroky musí omluvit. [celá zpráva]

Němec, jehož advokátní kancelář stále udržuje s různými státními institucemi obchodní vztahy, na otázky HN nereagoval. Už dříve odmítl zveřejnit obsah smlouvy s úřadem vlády a odkazoval se na advokátní tajemství.

Samotnou skartací úřad podle HN pravděpodobně žádný zákon neporušil. Smlouva s Němcem totiž podle mluvčího nebyla nikdy naplněna, Němec úřadu nefakturoval žádné služby.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků