Hlavní obsah

Unesené Češky v Pákistánu nedrželi teroristé, naznačil Bělobrádek

Aktualizováno

Dvě Češky unesené v Pákistánu, Antonie Chrástecká a Hana Humpálová, držela zločinecká skupina a ne teroristé. Sdělil to v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Foto: IHH, ČTK

Na snímku zveřejněném tureckou humanitární organizací IHH je Antonie Chrástecká vlevo a vpravo Hana Humpálová.

Článek

„Štěstím bylo, že se dostaly do rukou kriminálních živlů, kterým šlo o výkupné,“ řekl vicepremiér Bělobrádek. Více k tomu ale neuvedl. „Nejpodstatnější je, že se to povedlo,“ uvedl a dodal: „Český stát se snažil a služby pracovaly na sto procent.”

Nepřímo také odrazil výtky, že dívky jely samy přes nebezpečnou oblast: „Ke kriminálním činům může docházet i v bezpečných oblastech.“

Předseda Top 09 Karel Schwarzenberg už tak kladně stát nehodnotil, i když ani podle něj neselhal. Řekl, že bylo štěstím, že rodiny nenechávaly vše na státu a obrátily se na humanitární organizaci IHH: „Rodiče měli dobrý nápad obrátit se na tureckou organizaci.”

Bělobrádek zdůraznil, že rodiny nemohly být o všem informovány, protože mnohé akce byly delikátní a tajné, a nesmělo se o nich mluvit ani s rodinami, které také hledaly vlastní cesty záchrany blízkých.

Tušili jsme, že to bude tak dlouho trvat.
Předseda Top 09 Karel Schwarzenberg

Dobou věznění Schwarzenberg překvapen nebyl: „Tušili jsme, že to bude tak dlouho trvat. Obyčejně to trvá dva tři roky, poněvadž únosci mlčí dlouho, aby byly zameteny všechny stopy.“

Vyjádřil ale naději, že v případě Čecha uneseného v Libyi, to nebude trvat tak dlouho.

Ani jeden z nich se nevyjádřil k případnému výkupnému, jehož zaplacení popřel v sobotu ministr vnitra Milan Chovanec. Schwarzenberg zdůraznil, že České republika trvá na tom, že se nesmí platit výkupné, ale že ví, že mnohé země to nedodržují. „Já to nechci vědět,“ řekl přímo a dodal: „Jsem šťastný, že ty holky jsou tady.“

Reklama

Výběr článků

Načítám