Hlavní obsah

Učitelům klesly platy, některým až o 10 procent

Právo, Marek Přibil

Část středoškolských učitelů volá SOS. Jen co v září nastoupili do škol, hned se jim snížily platy. Leckde až o deset procent. Podle zjištění Práva jim totiž ředitelé buď zcela, anebo částečně sebrali osobní ohodnocení. Na mimořádné odměny nemůže kvůli úsporným opatřením pomyslet snad téměř žádný kantor. Přitom ministři slibovali, že kantorů se škrty nedotknou.

Foto: Profimedia.cz

Článek

„Když učiteli seberete osobní ohodnocení, tak ten člověk přijde až o 10 procent platu. Na našem gymnáziu berou ti déle sloužící pedagogové v průměru kolem dvaceti tisíc a osobní činí, tedy činilo, kolem dvou tisíc korun. Většině učitelů ho ředitel počínaje novým školním rokem odebral,“ řekla Právu mimopražská kantorka, jejíž totožnost redakce zná. Ve škole to prý vře.

V hlavním městě je situace podobná, i když méně dramatická. „Části učitelů osobní ohodnocení snižuji, ale ne na nulu. Toto snížení ještě můžeme naštěstí trochu kompenzovat příspěvkem, který nám dává magistrát na mimořádné odměny,“ potvrdil Právu ředitel pražského gymnázia Nad alejí Petr Benda.

Takový příspěvek ale v jiných městech nemají. Podle ředitele Gymnázia Písek Petra Píchy je například situace v jižních Čechách napjatá. „Ve školách v kraji se osobní ohodnocení snižují. Mnohde na nulu. Na našem gymnáziu je to sice na hraně, ale dohodli jsme se, že teď ohodnocení klesat nebude. Zkusíme vydržet, i když je výrazně méně peněz než loni. Na odměny však opravdu není ani koruna. Též na pomůcky ani na cesťáky,“ sdělil Právu Pícha.

Jihočeský učitel, jenž si nepřál zveřejnit jméno, upozornil: „Přišel jsem od září o 1500 korun. To je asi poslední kapka. Už dál nesnesu, že má práce není oceněna.“

Méně dětí, méně peněz

Jinde se zatím vyčkává. Roman Riedl, šéf Gymnázia Uničov, uvedl: „Ještě nemáme vše spočítané. Už jsem ale upozorňoval kantory na poradě, že ke snížení osobního ohodnocení může jako na jiných školách dojít. Máme totiž o jednu třídu méně.“

Ředitel Gymnázia Jihlava Miroslav Paulus dodal: „Ohodnocení zatím nerušíme. Ale zřizovatel nás vede k tomu, abychom šetřili. Na konci prosince může být situace dramatičtější.“

Přidal se i ředitel Gymnázia Pelhřimov Stanislav Makovec: „V tuto chvíli jsme k redukci platů nesáhli, ale je možné, že v říjnu bude situace jiná. Září je testovacím měsícem, záleží, kolik peněz dostaneme.“

Problém tkví podle ředitelů v tom, že v rámci úsporných opatření byly počátkem kalendářního roku svázány prostředky na mzdy ve výši tří miliard. Vláda ale rozhodla v srpnu o rozmrazení jen 1,5 miliardy. Zároveň středoškolští ředitelé nyní posílají zřizovatelům, tj. krajům, výkazy o počtech studentů. Na jejich základě obdrží peníze. Jenže dětí často opět ubylo, tím pádem bude i méně prostředků.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám