Hlavní obsah
Ministr školství Petr Fiala oznamuje výsledky maturit Foto: Petr Horník, Právo

U státních maturit propadla více než pětina studentů

U státních maturit letos v jarním termínu neuspělo 21,2 procenta studentů. Loni to ve stejném termínu bylo 19,5 procenta. Číslo na středeční tiskové konferenci oznámil ministr školství Petr Fiala, který zároveň úspěšným maturantům pogratuloval.

Ministr školství Petr Fiala oznamuje výsledky maturit Foto: Petr Horník, Právo
U státních maturit propadla více než pětina studentů

K maturitám se letos podle ministra přihlásilo 103 066 žáků, přičemž těžší verzi zkoušek si vybralo 4,09 procenta z nich.

Letošní ročník maturit poznamenala řada problémů, kvůli hodnocení písemných prací z českého jazyka se očekává mnohonásobný nárůst odvolání oproti loňsku. Ministr zmínil i obtížnost vyšší varianty testu z matematiky.

Fiala zmínil, že ve srovnání s loňskem výrazně narostl počet odvolání. Zatímco v roce 2011 se odvolalo 1414 studentů, letos to bylo již 6949 lidí. Celkem 4237 lidí se zatím odvolalo proti hodnocení slohové práce z češtiny. Právě u zkoušky z českého jazyka přibylo nejvíce neúspěšných maturantů. Nejobtížnější i nadále zůstává matematika, kde však počet neúspěšných narostl mírněji.

Ministr považuje za nepřijatelné, že by Cermat nestihl vyřešit všechna odvolání včas. Žalob na maturity se resort nebojí.

 Neúspěšnost maturantů v procentech (řádné, opravné i náhradní termíny) 
Celkem21,2
Gymnázia4,4
Lycea9,7
SOŠ technické a ekonomické18,9
SOŠ ostatní26,6
SOU39,1
Nástavby43,3
zdroj: Cermat

O změně maturit začali mluvit i někteří politici v čele s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Fiala uvedl, že je potřeba maturity změnit, ale hodlá postupovat uvážlivě.

Jednak do konce srpna proběhne audit maturit a ministr rovněž vytvořil pracovní skupinu odborníků, která se na revizi maturit zaměří. Bude v ní například ředitel gymnázia PORG Václav Klaus mladší či mluvčí společnosti Eduin Tomáš Feřtek. Pozvání dostal i stínový ministr školství za ČSSD Marcel Chládek.

Nová maturita by podle jeho slov měla být levnější, jednodušší a lidštější.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků