Hlavní obsah

Transportéry Pandur dorazí ke zkouškám příští týden

Rakouská firma Steyr dodá české armádě příští týden první dva transportéry Pandur k vojskovým zkouškám. Původně měly dva stroje ze 199, které ministerstvo obrany nakoupilo za 20 miliard korun, dorazit již v červnu, ale kvůli dolaďování technických nesrovnalostí se armáda se zbrojovkou domluvila na dvouměsíčním odkladu.

Transportéry Pandur dorazí ke zkouškám příští týden

Podle zástupce Steyru Jana Piskáčka nepřipadá zdržení jen na vrub rakouského podniku. S tím souhlasí i mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Obě strany měly buď nové požadavky, či výhrady. "Byl to určitý propletenec. My vám vyjdeme vstříc s tímto a vy zas s tímto," řekl Právu Čírtek.

Armáda například v průběhu výroby požádala firmu Steyr, aby transportéry vybavila novou radiostanicí, kterou vojáci začali používat. Dodatečné náklady měly být 180 miliónů korun. Zbrojovka navrhla, že nová rádia namontuje zdarma, pokud armáda kývne na snížení požadavků na střelbu kanónu vzad. Armáda nabídku odmítla a zřejmě si za nové vysílačky připlatí. "Mohli bychom se vystavit obvinění, že jsme pozměnili podmínky proti původnímu zadání," uvedl Čírtek.

Dalším problémem je, že armáda nemá ještě povolení USA na používání GSM navigace, která slouží všem jednotkám NATO. Čírtek v tom ale problém příliš nevidí. "Toto zařízení jsme dostali pro pozemní síly, takže by neměl být problém vyjednat to pro obrněné transportéry," uvedl Čírtek.

Steyr by měl první dva stroje dodat ve čtvrtek do Vyškova, kde budou vojáci transportér zkoušet do konce října, zda splňují všechny požadované parametry. Do konce roku by pak měla zbrojovka dodat 17 strojů, které budou ještě zkompletovány ve vídeňské továrně. Zbývajících 180 obrněnců se bude vyrábět hlavně ve vojenských opravárenských závodech v Novém Jičíně a ve Šternberku. Také optiku, veškeré počítačové vybavení a navigaci dodají české firmy. Celkově by si měly přijít až na 9 miliard korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků