Hlavní obsah
Český premiér Mirek Topolánek na tiskové konferenci s kazašským premiérem Karimem Masimovem (vpravo). Foto: Filip Nerad, ČTK

Topolánek hledal cesty pro ropu a plyn z Kazachstánu

Šéf Rady EU a český premiér Mirek Topolánek řešil ve čtvrtek v kazašském hlavním městě Astaně dodávky ropy a plynu. Unie, po zkušenosti s plynovou krizí, má podle něj zájem na přímých dodávkách z tohoto regionu. Kazašský premiér Karim Masimov ale uvedl, že tato otázka je jedním z bolavých míst vztahů s EU. A dodal, že je v této věci třeba zohledňovat i zájmy Ruska.

Český premiér Mirek Topolánek na tiskové konferenci s kazašským premiérem Karimem Masimovem (vpravo). Foto: Filip Nerad, ČTK
Topolánek hledal cesty pro ropu a plyn z Kazachstánu

Topolánek přiletěl vládním speciálem do Astany brzy ráno, teplota v zasněženém hlavním městě Kazachstánu dosahovala minus 26 stupňů Celsia.

Český premiér nejprve jednal s Massimovem mezi čtyřma očima, pak následovalo setkání delegací. Toho se zúčastnil i ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS). "Přítomnost ministra Římana ukazuje na okruh oblastí, které nás zajímají," uvedl na úvod jednání Topolánek.

Je třeba zohledňovat zájmy Kazachstánu, Ruska i EU

Kazašský premiér pak na společné tiskové konferenci uvedl, že v oblasti dodávek ropy a plynu je třeba vždy zohledňovat zájmy EU, jeho země a Ruské federace. "Je to jedno z bolavých míst našich vztahů. Je nezbytné vzájemně spolupracovat," sdělil a zopakoval, že je nutné "zohledňovat zájmy všech".

Právě Rusko je ve Střední Asii klíčovým hráčem a rozhodně se nehodlá vzdát svého vlivu na zdejší energetické zdroje. Přes Rusko je také přepravována kazašská ropa a plyn.

Podle Topolánka nedávná plynová krize ukázala, že Unie je velmi zranitelná.
"EU bude mít samozřejmě zájem na diverzifikaci nejen cest, ale i dodavatelů," doplnil. EU se podle něj zaměří právě na Střední Asii, Severní Afriku, Irák, Norsko a také Rusko.

Projekty plynovodů Nord Stream, který plánuje Rusko a Nabucco "z dílny" EU, jsou přitom podle Topolánka komplementární. "O tom, které projekty budou realizovány, rozhodne finanční náročnost, proveditelnost a participace partnerů," prohlásil Topolánek. Klíčová bude analýza, kterou Unie provede.

"Finanční a bezpečnostní analýza rozhodne o realizaci projektů," oznámil Topolánek.

Řešili i ekonomickou krizi

Politici spolu také hovořili o globální ekonomické krizi, která dolehla na obě země. "Neexistují hotové recepty, které by bylo možné přebírat," řekl k tomu Massimov. Považuje proto za nutné si vzájemně sdělovat zkušenosti z boje s krizí. Kazachstán byl nucen kvůli zhoršující se ekonomice devalvoval svou měnu o 25 procent, kromě hypermoderní Astany, plné extravagantních mrakodrapů, se v zemi zastavily stavební práce. Ceny plynu a ropy klesly a tím se snížily příjmy této středoasijské země.

Premiéři také řešili obchod mezi Českem a Kazachstánem, Topolánek podle svých slov vidí  obrovský prostor pro jeho další rozšiřování. S českým premiérem kromě Římana odcestoval do Střední Asie také náměstek ministryně obrany Martin Barták a nezařazený poslanec Petr Wolf. Ten se cesty zúčastnil za sněmovní podvýbor pro ekonomickou diplomacii. Návštěvy se účastní také šéf elektrárenské společnosti ČEZ Martin Roman. 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků