Hlavní obsah

Téma: Miliónové akcie Stanislava Grosse

Bývalý předseda vlády Stanislav Gross má další problém s vysvětlováním svých majetkových poměrů. Muž, který musel před třemi lety opustit premiérskou funkci kvůli tomu, že nedokázal věrohodně vysvětlit, kde vzal 1,2 miliónu korun na pořízení bytu, má nyní potíže s vyjasněním nákupu akcií za desítky až stovky miliónů.

Téma: Miliónové akcie Stanislava Grosse

Expremiér podle médií získal akcie společnosti Moravia Energo v tržní hodnotě odhadované až na 300 miliónů korun. Gross tvrdí, že akcie mají hodnotu o řád nižší. Jak přesně k obchodu došlo, odmítl vysvětlit, ale všechny podklady podle svých slov předal policii.

Gross akcie firmy už prodal společnosti Arca Capital Bohemia pětatřicetiletého slovenského finančníka Pavola Krúpy. Podle některých informací na obchodu vydělal obrovské peníze, protože suma, za kterou podíl prodal, je mnohem vyšší než ta, za kterou je zhruba před půl rokem koupil.

Podíl tehdy získal od Roberta Sýkory, který působil jako náměstek ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra.

:. Stanislav Gross se s Robertem Sýkorou dobře znal. Foto: Archiv Právo

Bývalý premiér Stanislav Gross měl údajně získat peníze na nákup akcií prostřednictvím slovenské finanční společnosti Key Investments. Uvedl to server aktuálně.cz, podle něhož Gross firmě splácí za akcie dluh ve výši 17 miliónů korun.

Okolnosti Grossova nákupu akcií začal preventivně prověřovat protikorupční útvar policie, nicméně podáno již bylo i trestní oznámení. Podal jej Jiří Jehlička, provozovatel internetového Centrálního registru dlužníků (CERD) a protikorupční linky.

Gross jakékoli spekulace o nekalém pozadí transakce odmítá. "Doufám, že prověřování bude rychlé a že i média, která nechtějí připustit myšlenku, že jsem mohl udělat velký, výhodný a čistý obchod, budou respektovat jeho případné závěry," říká ke kauze Gross.

Chrenek: Gross dělá problémy

Moravia Energo patří mezi nejvýznamnější tuzemské obchodníky s elektřinou. Majoritním vlastníkem je společnost podnikatele Tomáše Chrenka.

Sám Chrenek tvrdí, že měl o podíl, který patřil Grossovi zájem. V rozhovoru pro Právo řekl, že Gross doufal, že bude dostávat dividendy. Chrenek chce ale veškeré výdělky dát na další rozvoj firmy, Gross proto prý dělal problémy.

:. Podnikatel Tomáš Chrenek Foto: PRÁVO/Milan Malíček

Gross se po odchodu z čela vlády i ČSSD stal advokátním koncipientem. Podle Chreneka doufal, že z dividend půjčku zaplatí. To mu nyní může dělat problémy.

Někteří členové ČSSD se obávají, aby jejich stranu nepoškodila Grossova kauza. Gross je podle nich sice jen řadový straník, ale zároveň není obyčejný soukromník.

Peníze na nákup akcií měl Gross údajně získat od slovenské finanční a poradenské firmy Key Investments. Týdeník Respekt informoval, že Grossovým poradcem při nákupu akcií měli být lidé z okolí slovenského miliardáře Andreje Babiše. Ten to však popírá.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků